Aktualności

01/28/2019

Choroby przyzębia ~ plaga XXI wieku

Czy wiesz, że…

… wielu pacjentów nie ma świadomości, że znajduje się w grupie osób cierpiących na różnego typu choroby jamy ustnej? Ze statystyk wynika, iż z problemem tym boryka się niemal 4 mld ludzi na całym świecie! Lekarze podkreślają wręcz, że próchnica i choroby przyzębia stają się istną plagą we współczesnym społeczeństwie.

Twoje dziąsła krwawią? Ich kolor stał się ostatnimi czasy bardziej czerwony niż zazwyczaj, a mycie zębów zdaje się być prawdziwą katorgą?

Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś twierdząco, może to oznaczać, że rozpoznałeś u siebie pierwsze oznaki problemów natury periodontologicznej.

Czym jest periodontologia?

PERIODONTOLOGIA  (łac. „peri” – wokół, i grec. „odont” – ząb) – to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

> Choroby przyzębia

~ wszelkie dolegliwości związane z tkankami otaczającymi i stabilizującymi zęby (dziąsła, więzadła, kości zębodołu)

~ czynniki ryzyka występowania paradontozy:

 • nieprawidłowa higiena jamy ustnej
 • nieregularne wizyty kontrolne
 • wiek
 • czynniki genetyczne
 • przewlekły stres
 • bruksizm (zgrzytanie zębami, ścieranie zębów)
 • palenie papierosów, nadużywanie alkoholu
 • zaburzenia hormonalne
 • nieodpowiednio zbilansowana dieta

~ symptomy:

 • halitoza (nieprzyjemny zapach)
 • zaczerwienienie, zasinienie, obrzęk dziąseł
 • krwawienie dziąseł
 • nadwrażliwość
 • rozchwianie zębów

~ fazy rozwoju

> Choroby błony śluzowej jamy ustnej

~ powstają wskutek drażniących bodźców mechanicznych (żucie, rozdrabnianie pokarmów, skaleczenia), termicznych, czy chemicznych;

~ bardzo często występują w okresie dojrzewania, przekwitania lub w trakcie ciąży

~ mogą być konsekwencją m.in.: przebytych chorób zakaźnych (odry, ospy, różyczki), alergii, niedoboru witamin

~ do schorzeń tego typu zaliczamy:

 • afty
 • liszaj płaski
 • leukoplakia
 • owrzodzenia języka
 • grzybica języka
 • zmiany opryszczkowe

~ najczęstsze objawy: swędzenie, pieczenie, ból, kserostomia (zaburzenia wydzielania śliny)

Terapia periodontologiczna jest zwykle procesem długotrwałym, wymagającym zaangażowania i współpracy na linii lekarz-pacjent. Najczęściej przebiega ona według następującego schematu:

 1. Faza higienizacyjna ~ niechirurgiczne leczenie eliminujące mikroogranizmy chorobotwórcze

– wnikliwe badanie tkanek przyzębia

– usunięcie ewentualnych złogów naddziąsłowych i poddziąsłowych

– instruktaż i skorygowanie błędów dotyczących nieprawidłowej higieny jamy ustnej

 1. Faza korygująca, w skład której wchodzić może:

laseroterapia

– leczenie chirurgiczne

– terapia farmakologiczna

– metody regeneracyjne (likwidacja kieszonek przyzębnych z odbudową uszkodzonych tkanek)

– leczenie protetyczne (stabilizacja rozchwianych zębów np. za pomocą specjalistycznych szyn)

 1. Faza podtrzymująca mająca na celu utrzymanie osiągniętych rezultatów leczenia. Jej istotą jest staranna, prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej, nieustanne podejmowanie działań profilaktycznych oraz regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym.

Najnowsze badania epidemiologiczne wskazują, iż w naszym kraju niemal 90% populacji nie dba w prawidłowy sposób o higienę jamy ustnej. Co więcej – ponad 70% z nas cierpi na jedną z chorób przyzębia, począwszy od niegroźnego zapalenia dziąseł, a na poważnym rozchwianiu zębów skończywszy. Okazuje się, że jedną z poważniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy jest niewiedza, brak profilaktyki i lekceważenie pierwszych symptomów chorobowych.

Naszym celem jest uświadomienie społeczeństwa w kwestii dalekosiężnych skutków zaniedbań związanych z omawianym zagadnieniem i zmobilizowanie do jak najczęstszego korzystania z pomocy specjalistów. Regularne wizyty pomogą bowiem w odpowiednim momencie rozpoznać chorobę i zatrzymać jej rozwój, ustrzegając tym samym przed wieloma negatywnymi konsekwencjami problemów periodontologicznych, takich jak paradontoza, czy nawet – przedwczesna utrata zębów.

W związku z tym, że wiedza na temat paradontozy i jej objawów jest wciąż niewystarczająca, zachęcamy do umówienia się na specjalistyczną konsultację w Gabinecie Ra-Dent Stomatologia Protetyka.

Nasze lekarskie szeregi zasila od niedawna wyróżniona absolwentka Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego – dr n.med. Martyna Lipkiewicz.

W 2016 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych, dwa lata później – tytuł specjalisty w dziedzinie periodontologii. W głównej mierze zajmuje się kompleksowym leczeniem chorób przyzębia oraz chirurgią periodontologiczną. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. Wciąż pogłębia swoją wiedzę i umiejętności podczas licznych szkoleń teoretycznych oraz praktycznych.

Jeśli więc trapią Cię sporadycznie występujące lub przewlekłe zapalenia dziąseł, nawracające afty, czy problemy z nagromadzającym się osadem i kamieniem nazębnym – jesteśmy tu, by Ci pomóc!

Skontaktuj się z nami i już dziś umów spotkanie z najwyższej klasy specjalistą.

Formularz kontaktowy

Załącznik (opcjonalnie):

Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.