Aktualności

01/28/2019

Choroby przyzębia ~ plaga XXI wieku

Czy wiesz, że wielu pacjentów nie ma świadomości, że znajduje się w grupie osób cierpiących na różnego typu choroby jamy ustnej?

Ze statystyk wynika, iż z problemem tym boryka się niemal 4 mld ludzi na całym świecie!

Choroby przyzębia, obok próchnicy, są jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób społecznych. Stanowią one jedną z najczęstszych (drugą tuż po próchnicy) przyczyn utraty zębów wśród osób dorosłych w krajach wysoko rozwiniętych, bowiem odsetek ekstrakcji z powodu chorób przyzębia waha się od 10 do nawet 30%.

Twoje dziąsła krwawią? Ich kolor stał się ostatnimi czasy bardziej czerwony niż zazwyczaj, a mycie zębów zdaje się być prawdziwą katorgą?

Na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco? Może to oznaczać, że rozpoznałeś  u siebie pierwsze oznaki problemów natury periodontologicznej.

Jeśli więc nie chcesz przedwcześnie zostać bezzębnym staruszkiem, świadomie zadbaj o zdrowie swojej jamy ustnej.

W naszym Gabinecie oferujemy usługi, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem jeszcze przez wiele lat życia.

Garść teorii

Periodontologia – to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

Czym są choroby przyzębia? To wszelkie dolegliwości związane z tkankami otaczającymi i stabilizującymi zęby (dziąsła, więzadła, kości zębodołu).

Główne czynniki ryzyka występowania paradontozy:

– nieprawidłowa higiena jamy ustnej i nieregularne wizyty kontrolne

– wiek

– płeć męska

– czynniki genetyczne

– bruksizm

– palenie papierosów, naduzywanie alkoholu

– zaburzenia hormonalne

– cukrzyca, otyłość

– nieodpowiednio zbilansowana dieta

Symptomy:

-halitoza (nieprzyjemny zapach)

-zaczerwienienie, zasinienie, obrzęk dziąseł

-krwawienie dziąseł

-nadwrażliwość

-rozchwianie zębów

 

~ etapy rozwoju chorób przyzębia

Choroby błony śluzowej oraz zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej powstają wskutek drażniących bodźców mechanicznych (żucie, rozdrabnianie pokarmów, skaleczenia), termicznych, czy chemicznych, bardzo często występują w okresie dojrzewania, przekwitania lub w trakcie ciąży, mogą być również konsekwencją m.in.: przebytych chorób zakaźnych (odry, ospy, różyczki), alergii, niedoboru witamin.

Do schorzeń tego typu zaliczamy:

– afty

– liszaj płaski

– leukoplakia

-owrzodzenia języka

– grzybicazmiany opryszczkowe

– pęcherzyca, pemfigoid

– włókniaki, mucocelle (torbiel zastoinowa śliny), brodawczaki

Najczęstsze objawy: swędzenie, pieczenie, ból, kserostomia (zaburzenia wydzielania śliny).

Nieprawidłowości śluzówkowo-dziąsłowe (np. recesje dziąsła, nieprawidłowe przyczepy wędzidełka wargi i języka) wymagają często zabiegu chirurgicznego, przywracającego prawidłowe warunki w jamie ustnej, nie tylko w celu odtworzenia estetyki, ale przede wszystkim w celu zapobiegania następstwom zaburzeń takich jak np. stan zapalny, czy obniżenie się brzegu dziąsła.

Terapia periodontologiczna jest zwykle procesem długotrwałym, wymagającym zaangażowania i współpracy na linii lekarz-pacjent. Najczęściej przebiega ona według następującego schematu:

Faza higienizacyjna:

  • wnikliwe badanie tkanek przyzębia
  • usunięcie ewentualnych złogów naddziąsłowych i poddziąsłowych, niekiedy wspomagane farmakoterapią (antybiotyki, antyseptyki)
  • instruktaż i skorygowanie błędów dotyczących nieprawidłowej higieny jamy ustnej

Faza korygująca, w skład której wchodzić może:

Faza podtrzymująca – mająca na celu utrzymanie osiągniętych rezultatów leczenia. Jej istotą jest staranna, prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej, nieustanne podejmowanie działań profilaktycznych oraz regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym.

Najnowsze badania epidemiologiczne wskazują, iż w naszym kraju niemal 90% populacji nie dba w prawidłowy sposób o higienę jamy ustnej. Co więcej – ponad 70% z nas cierpi na jedną z chorób przyzębia, począwszy od niegroźnego zapalenia dziąseł, a na poważnym rozchwianiu zębów skończywszy. Okazuje się, że jedną z poważniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy jest właśnie niewiedza, brak profilaktyki i lekceważenie pierwszych symptomów chorobowych.

Naszym celem jest uświadomienie społeczeństwa w kwestii dalekosiężnych  skutków zaniedbań związanych z omawianym zagadnieniem i zmobilizowanie do jak najczęstszego korzystania z pomocy specjalistów.
Regularne wizyty pomogą bowiem w odpowiednim momencie rozpoznać chorobę i zatrzymać jej rozwój, ustrzegając tym samym przed wieloma negatywnymi konsekwencjami  problemów periodontologicznych, takich jak paradontoza, czy nawet – przedwczesna utrata zębów.

Pamiętaj! Krwawienie dziąseł nie jest zjawiskiem normalnym i należy znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy.

W związku z tym, że wiedza na temat paradontozy i jej objawów jest wciąż niewystarczająca, zachęcamy do umówienia się na specjalistyczną konsultację w Gabinecie Ra-Dent Stomatologia Protetyka.

Do naszego Zespołu dołączyła wyróżniona absolwentka Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego – dr n.med., specjalista w dziedzinie periodontologii Martyna Lipkiewicz, zajmująca się w głównej mierze kompleksowym leczeniem chorób przyzębia oraz chirurgią periodontologiczną.

Jeśli więc trapią Cię sporadycznie występujące lub przewlekłe zapalenia dziąseł, nawracające afty, czy problemy z nagromadzającym się osadem i kamieniem nazębnym – jesteśmy tu, by Ci pomóc!

Skontaktuj się z nami i już dziś umów spotkanie z najwyższej klasy specjalistą.

Formularz kontaktowy

Załącznik (opcjonalnie):

Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.