Aktualności

06/26/2019

DENTYSTA NA WESOŁO, CZYLI GAZEM W DENTOFOBIĘ

Ludwik II Bawarski, zwany Bajkowym Królem, stwierdził kiedyś, że “ból zęba jest bólem świata”. Wśród nas znajdzie się zapewne wielu zwolenników jego teorii, zwłaszcza gdy nieobcy jest im olbrzymi strach przed zniwelowaniem bólu, niepozwalający podjąć decyzji o rozpoczęciu leczenia stomatologicznego. Jeżeli należysz do grona osób, dla których już sama myśl o przekroczeniu progu gabinetu stomatologicznego staje się wyczynem na miarę wspinaczki na Mont Everest, a spotkanie z dentystą -sadystą zdaje się być wyśnionym nocnym koszmarem – ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Z czerwcowego newslettera dowiesz się, czym jest dentofobia, jak zmienić myślenie na temat dentysty, pozbyć się paraliżującego strachu i przez lata cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem.

 

Czy wiesz, że co trzeci Europejczyk wolałby stanąć twarzą w twarz z krwiożerczą bestią, niż dobrowolnie spotkać się ze stomatologiem?

Z badań przeprowadzonych w siedmiu europejskich krajach wynika, że w kwestii dentofobii prym wiodą Polacy. Prawie 40% naszych Rodaków unika wizyt stomatologicznych właśnie ze względu na paraliżujący, trudny do pokonania strach.

Jak widać, dentofobia, czyli paniczny strach przed dentystą, jest w dzisiejszych czasach zjawiskiem niezwykle powszechnym, dotyczącym olbrzymiej grupy społeczeństwa. Skalę tego problemu precyzyjnie obrazuje wysoka wartość wskaźnika próchnicy PUWz, która w naszym kraju wśród osób 18+ wynosi 8, a w grupie wiekowej 35-44 aż 16,9.

Zjawisko dentofobii ma złożone podłoże, a co za tym idzie – ciężko precyzyjnie określić jego źródło.

Najczęściej wymieniane przyczyny:

– złe doświadczenia z przeszłości (zwłaszcza z dzieciństwa)

– stres wywołany odgłosami sprzętu stomatologicznego

– strach przed znieczuleniem stomatologicznym

– niski próg odporności na ból

– zapach

– własne (często wyolbrzymiane) wyobrażenia na temat zabiegu

– osoba stomatologa (stereotypowe myślenie dentysta=ból)

– nieodpowiednie podejście lekarza do pacjenta

– dyskomfort spowodowany brakiem wpływu na przebieg leczenia

– wstyd związany ze złą kondycją jamy ustnej

– nieprzyjemne doświadczenia znajomych

Objawy:

– poddenerwowanie, obawa, nerwowość

– tiki, drżenie rąk, drżenie głosu

– podwyższone ciśnienie krwi

– potliwość

– mdłości

– biegunka

Lekarze ostrzegają, że dentofobia może prowadzić do problemów zdrowotnych nie tylko w aspekcie fizycznym, lecz także wymiarze psychospołecznym. Unikanie wizyt lekarskich skutkuje pogorszeniem stanu uzębienia, czego konsekwencją jest bardziej skomplikowany proces terapii, a co za tym idzie – intensywniejszy lęk przed owym procesem. Wpadamy w błędne koło.

Strach przed dentystą powoduje, iż ze statystycznego punktu widzenia, odwiedzamy stomatologa zaledwie raz w roku (32%), a w przypadku 17% społeczeństwa zaledwie raz na 24 miesiące. Są też osoby, które ostatni raz kontrolowały stan swojego uzębienia ponad 3 lata temu. Ich odsetek wynosi ponad 27%.

Zgodzicie się zapewne, iż zaburzenie to jest problematycznie nie tylko dla samego pacjenta, lecz także dla jego dentysty. Jak bowiem zapewnić komfort leczenia osobie, która raz po raz podskakuje na fotelu na dźwięk wiertła lub mdleje na widok igły ze znieczuleniem? My mamy na to sposób!

Poniżej prezentujemy narzędzie, które pomaga zwalczać dentofobię i oswajać przerażonego pacjenta, by strach przestał odbijać się na jego psychice i nie był dłużej przeszkodą w terapii stomatologicznej.

Kartka z kalendarza

Podtlenek azotu został przedstawiony światu w 1772 roku przez angielskiego chemika i filozofa Josepha Priestleya. Pionierem w zastosowaniu tego gazu w dziedzinie stomatologii był natomiast amerykański dentysta i anestezjolog Horace Wells.

Sedacją w ból

Z medycznego punktu widzenia sedacja wziewna podtlenkiem azotu (nitrous oxide, N2O) to zabieg polegający na obniżeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego, zazwyczaj przy użyciu preparatów farmaceutycznych.

Pacjenci natomiast określają zastosowanie sedacji, jako stan fizycznego i psychicznego odprężenia, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości oraz odruchów życiowych. Odczucia te wynikać mogą z faktu, iż gaz ów wykazuje niewielkie właściwości euforyzujące, dlatego też potocznie nazywany jest gazem rozweselającym. Zabieg w skuteczny sposób ogranicza dyskomfort związany z leczeniem stomatologicznym.

Zalety

– pełna świadomość i kontakt pacjenta z lekarzem w trakcie zabiegu

– sprawdza się w przypadku leczenia dzieci,

– możliwość przeprowadzenia zabiegu w przypadku osób niepełnosprawnych

– rozwiązanie idealne dla pacjentów posiadających odruch wymiotny

– bezpieczeństwo i komfort leczenia

– niweluje strach przed zabiegiem, daje poczucie odprężenia w czasie wizyty

– podtlenek azotu nie wywołuje zaburzeń rytmu serca

– ten bezbarwny, bezwonny gaz ma lekko słodkawy smak, co może być dodatkowym atutem w przypadku najmłodszych Pacjentów;

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Wskazania:

– nadwrażliwość na ból

– nadpobudliwość ruchowa (ADHD)

– niepełnosprawność

– odruch wymiotny

– zabieg można wykonywać przy stwierdzonym nadciśnieniu krwi, hemofilii

Przeciwwskazania:

– brak umiejętności oddychania przez nos

– urazy twarzy uniemożliwiające zastosowanie maseczki

– przerost migdałków

– przeziębienie

– niedrożne drogi oddechowe

– rozedma płuc

– zapalenie zatok

– nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków

– stwardnienie rozsiane

– ciąża

Sedacja krok po kroku

1. Zalecenia przed zabiegiem

Przed właściwym zabiegiem z zastosowaniem sedacji wziewnej warto pamiętać o następujących zasadach:

– unikać spożywania posiłków i napojów na min. dwie godziny przed zabiegiem

– przynajmniej dzień przed planowaną wizytą nie spożywać alkoholu

2. konsultacja

Niezbędnym elementem terapii jest obowiązkowa przedzabiegowa wizyta konsultacyjna. W trakcie tejże konsultacji lekarz będzie miał możliwość sprawdzenia, czy Pacjent (zarówno małoletni, jak i dorosły) kwalifikuje się do zabiegu. Warto w tym czasie poinformować stomatologa o przebytych chorobach, alergiach, które nam obecnie doskwierają oraz przyjmowanych lekach. Na koniec dentysta dobierze Pacjentowi maseczkę w odpowiednim rozmiarze. Maseczka jest wielokrotnego użytku, Pacjent może ją więc stosować za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba, nie narażając się na dodatkowe koszty.

3. etapy zabiegu

Na wstępie zostaniesz poproszony o uważne przeczytanie i podpisanie zgody na przeprowadzenie zabiegu. W dokumencie zawarte są m.in. informacje o celu i metodzie wykonywania zabiegu, alternatywnych sposobach leczenia, wskazaniach i przeciwwskazaniach do jego wykonania. Będziesz miał także szansę, by porozmawiać z lekarzem prowadzących o kwestiach, których być może nie poruszyłeś na wizycie konsultacyjnej.

Teraz przychodzi czas na założenie indywidualnie dobranej maseczki, przez którą w trakcie zabiegu do organizmu dostarczana jest mieszanina gazów. Efekty sedacji (uspokojenie, odprężenie) zauważalne są zwykle już po 1-2 minutach.

W trakcie zabiegu, jak już podkreślaliśmy, pacjent jest świadomy, tego co dzieje się wokół niego i ma stały kontakt z lekarzem prowadzącym. Czas trwania zabiegu sedacji uzależniony jest od rodzaju zaplanowanego leczenia i waha się między 15 minut a 1,5 godziny.

Powikłania po zabiegu występują bardzo rzadko. Jednym ze sporadycznie występujących negatywnych następstw użycia sedacji są nudności i wymioty, innym – zawroty głowy, senność lub zaburzenia równowagi. Z tego też powodu dentysta może Cię poprosić, abyś zaprzestał prowadzenia pojazdów mechanicznych do ok. 30 min. po zabiegu.

Wakacje, to idealny moment, by nadrobić zaległości w odkładanych z braku czasu wizytach stomatologicznych. Zadbaj o zdrowie swojego Malucha. W prosty sposób umów wizytę kontrolną, a my zajmiemy się resztą. Grono naszych lekarzy, specjalizujących się m.in w stomatologii dziecięcej, zadba o komfort leczenia Twojego dziecka. Poza opisaną powyżej sedacją, w swej ofercie posiadamy jeszcze inne niezawodne narzędzie do walki z dentofobią – laser stomatologiczny.

Niemal 90% respondentów uważa, że – poza nowoczesnym sprzętem – lekarstwem na dentofobię jest znalezienie dobrego stomatologa i zbudowanie z nim pozytywnych relacji. Udana współpraca na linii pacjent-lekarz staje się więc kluczem do sukcesu. W Gabinecie RaDent ta dewiza przyświeca nam od lat. Nasz Zespół cechuje się dużą empatią, która pomaga rozpoznać i zrozumieć emocje i uczucia naszych Pacjentów. Zanim więc podejmiesz decyzję o wyborze gabinetu, umów się na niezobowiązującą wizytę konsultacyjną. Spotkanie to pozwoli pozbyć się obaw i rozpoznać wzajemne oczekiwania, by do minimum ograniczyć dyskomfort związany z wizytą stomatologiczną.

Dziękuję za Twój czas poświęcony na lekturę.

Do zobaczenia za miesiąc!

Katarzyna Jaświg

Formularz kontaktowy

Załącznik (opcjonalnie):

Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.