Aktualności
KILKA PYTAŃ O KAMIEŃ NAZĘBNY

-
Czym jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to zwapniała płytka, składająca się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicowych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia.
-
Jakie są rodzaje kamienia nazębnego?
Wyróżniamy dwa rodzaje kamienia nazębnego:
~ kamień naddziąsłowy – ma szaro-kremowy kolor, łatwo zauważalny, występuje głównie na gładkich powierzchniach koron zębów;
~ kamień poddziąsłowy – o ciemnobrązowej barwie, często niewidoczny, gromadzi się w przestrzeniach cementu korzeniowego; jest bardziej problematyczny, gdyż ściślej przylega do powierzchni zębów, co czyni go trudniejszym do usunięcia;
-
Jaki wpływ na zdrowie ma nagromadzony kamień nazębny?
Bakterie gromadzące się na powierzni zębów produkują kwasy, powodujące uszkodzenia szkliwa. Prowadzi to do powstawania ubytków i rozwoju próchnicy. Kamień, który rozwija się poniżej linii dziąseł jest szczególnie niebiezpieczny, ponieważ skutkować może zapaleniem dziąseł, które stopniowo przerodzić się może w zapalenie przyzębia i ostatecznie doprowadzić do groźnej paradontozy. Tego typu problemy mają bardzo często wpływ na ogólny stan zdrowia całego organizmu (np. na rozwój choroby ukladu sercowo-naczyniowego).
-
Jakie są metody usuwania kamienia nazębnego?
Do najczęściej stosowanych metod usuwania kamienia nazębnego należą:
– piaskowanie
– laserowe usuwanie złogów
-
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg jest bezbolesny.
Jednakże, w zależności od rodzaju zastosowanej metody, możliwa jest krótkotrwała nadwrażliwość zębów lub podrażnienie dziąseł. Objawy powinny ustąpić po 2-3 dniach.
-
Jak zapobiegać nagromadzaniu siękamienia nazębnego?
WSKAZÓWKI:
– precyzyjnie szczotkuj zęby po każdym posiłku
– wybieraj odpowiednie pasty do zębów (pasty zawierające pirofosforany zapobiegają procesowi mineralizacji plytki nazębnej, natomiast fluor naprawia uszkodzenia szliwa)
– używaj nici dentystycznej i płukanek do jamy ustnej
– zadbaj o odpowiednią dietę (ogranicz pokarmy bogate w cukry, spożywaj dużo owoców i warzyw)
– mniej więcej raz na sześć miesięcy wykonuj profesjonalne gabinetowe oczyszczanie zębów
– regularnie umawiaj wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym