Aktualności

07/23/2018

KILKA PYTAŃ O KAMIEŃ NAZĘBNY

 1. Czym jest kamień nazębny?

  Kamień nazębny to zwapniała płytka, składająca się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicowych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia.

 2. Jakie są rodzaje kamienia nazębnego?

  Wyróżniamy dwa rodzaje kamienia nazębnego:

  ~ kamień naddziąsłowy – ma szaro-kremowy kolor, łatwo zauważalny, występuje głównie na gładkich powierzchniach koron zębów;

  ~ kamień poddziąsłowy – o ciemnobrązowej barwie, często niewidoczny, gromadzi się w przestrzeniach cementu korzeniowego; jest bardziej problematyczny, gdyż ściślej przylega do powierzchni zębów, co czyni go trudniejszym do usunięcia;

 3. Jaki wpływ na zdrowie ma nagromadzony kamień nazębny?

  Bakterie gromadzące się na powierzni zębów produkują kwasy, powodujące uszkodzenia szkliwa. Prowadzi to do powstawania ubytków i rozwoju próchnicy. Kamień, który rozwija się poniżej linii dziąseł jest szczególnie niebiezpieczny, ponieważ skutkować może zapaleniem dziąseł, które stopniowo przerodzić się może w zapalenie przyzębia i ostatecznie doprowadzić do groźnej paradontozy. Tego typu problemy mają bardzo często wpływ na ogólny stan zdrowia całego organizmu (np. na rozwój choroby ukladu sercowo-naczyniowego).

 1. Jakie są metody usuwania kamienia nazębnego?

  Do najczęściej stosowanych metod usuwania kamienia nazębnego należą:

  – skaling ultradźwiękowy

  – piaskowanie

  – laserowe usuwanie złogów

 2. Czy zabieg jest bolesny?

  Zabieg jest bezbolesny.

  Jednakże, w zależności od rodzaju zastosowanej metody, możliwa jest krótkotrwała nadwrażliwość zębów lub podrażnienie dziąseł. Objawy powinny ustąpić po 2-3 dniach.

 3. Jak zapobiegać nagromadzaniu siękamienia nazębnego?

  WSKAZÓWKI:

  – precyzyjnie szczotkuj zęby po każdym posiłku

  – wybieraj odpowiednie pasty do zębów (pasty zawierające pirofosforany zapobiegają procesowi mineralizacji plytki nazębnej, natomiast fluor naprawia uszkodzenia szliwa)

  – używaj nici dentystycznej i płukanek do jamy ustnej

  – zadbaj o odpowiednią dietę (ogranicz pokarmy bogate w cukry, spożywaj dużo owoców i warzyw)

  – mniej więcej raz na sześć miesięcy wykonuj profesjonalne gabinetowe oczyszczanie zębów

  – regularnie umawiaj wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym

Formularz kontaktowy

Załącznik (opcjonalnie):

Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.