Aktualności

11/08/2017

ŚWIATOWY DZIEŃ RADIOLOGII

Czy wiesz, że pierwsze zdjęcie pantomograficzne (panoramiczne) wykonano w 1943 roku, a więc ponad 80 lat temu?

A w styczniu 1896 roku prof. Olszewski wykonał pierwsze polskie badania rentgenowskie dając początek polskiej radiologii?

[fot. źródło: tumblr.com]

Od tego czasu minęło już wiele dekad i choć badanie RTG daje możliwość dobrania najskuteczniejszej terapii dla naszego pacjenta, a więc charakteryzuje się olbrzymią skutecznością,  zdania na temat tego typu diagnostyki są podzielone. Najwięcej wątpliwości  budzą kwestie bezpieczeństwa związane z działaniem promieniowania.  Postaramy się rozwiać te obawy.

Czym jest badanie RTG?

RTG (rentgenogram) to skrót opisujący badanie radiologiczne zębów.

Rodzaje zdjęć RTG:

– wewnątrzustne punktowe – jeden z najczęściej wykonywanych rodzajów zdjęć RTG; przydatne np. w trakcie leczenia endodontycznego (kanałowego); pozwala na szczegółowy ogląd pojedynczego zęba;

– zewnątrzustne:

*  pantomogram (zdjęcie panoramiczne) – pozwala dokładnie rozpoznać próchnicę, wady zgryzu, nieprawidłowości w budowie korzeni, czy okolic przyzębia; przydatne w przypadku każdego typu leczenia stomatologicznego, najczęściej jednak wykonuje się je trakcie planowania leczenia implantologicznego, protetycznego, czy ortodontycznego;

*   zdjęcie cefalometryczne – niezbędne przy leczeniu ortodontycznym; dzięki niemu specjalista jest w stanie precyzyjnie  określić rodzaj wady zgryzu, a tym samym stworzyć i zaplanować pacjentowi najlepsze rozwiązanie dotyczące jego leczenia;

* tomografia komputerowa 3D – najbardziej precyzyjna z opisywanych metod; pozwala lekarzowi dostrzec najmniejsze, niewidoczne gołym okiem zmiany w obrębie całej jamy ustnej; wykonanie tomografii bardzo często zlecają chirurdzy stomatologiczni przed zabiegiem implantacji.

Często pacjenci –  obawiając się promieniowania X – pytają nas, czy wykonanie zdjęcia w ich przypadku jest konieczne.

Tłumaczymy wówczas, że ryzyko wynikające z dawki promieniowania w trakcie wykonywania pojedynczego zdjęcia jest minimalne. Coraz częstsze wykorzystywanie techniki cyfrowej pozwoliło zredukować poziom promieniowania o ponad 70% w porównaniu do czasów, gdy zdjęcia wykonywane były wyłączne na kliszy fotograficznej.  Dodatkowym zabezpieczeniem jest zakładany przed wykonaniem RTG ciężki fartuch ochronny.

Ważne, by poinformować osobę wykonującą zdjęcie o posiadaniu biżuterii w okolicach  nosa, warg, jamy ustnej. Tyczy się to również innych metalowych elementów w obrębie ciała (np. protezy).

 

Przeciwwskazania

– głównym i najważniejszym przeciwwskazaniem jest okres ciąży

W naszym gabinecie mają Państwo możliwość wykonania doskonałej jakości zdjęć pantomograficznych za jedyne 60,00 zł oraz punktowych w cenie 25,00 zł

Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy

Załącznik (opcjonalnie):

Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.