Aktualności

05/27/2019

Tytanowa siła -czyli o implantach zębowych w pigułce.

Jeśli wiesz, czym jest implant zębowy – gratulujemy!

Okazuje się bowiem, że znajdujesz się w nielicznej grupie szczęśliwców, posiadających elementarną wiedzę w temacie implantacji stomatologicznej.

Ze statystyk wynika bowiem, iż np. znaczna część Amerykanów nie ma na temat implantów zielonego pojęcia, a 70% z nich uważa, że są one w całości wykonane z porcelany.

Wyniki badań przeprowadzonych na Virginia Commonwealth University, wskazujące na potrzebę prowadzenia akcji edukacyjnych, skłoniły nas do podjęcia rękawicy i stworzenia kompendium wiedzy na temat implantów.

W najnowszym odcinku naszego radentowskiego poradnika dowiesz się m.in. czym właściwie są implanty, w jakich przypadkach się je wszczepia lub kiedy implantacja nie jest wskazana.

Czym jest implant?

Implant stomatologiczny, zwany sztucznym korzeniem zęba, to nic innego, jak śruba wykonana ze specjalnego materiału – tytanu (lub stopu tytanu), charakteryzującego się olbrzymią wytrzymałością. Zdarzają się przypadki, w których do wytworzenia implantu wykorzystuje się materiał bardziej estetyczny – cyrkon. Mamy wówczas do czynienia z implantem ceramicznym.

Implanty umieszczane są w kości szczęki lub żuchwy, po zrośnięciu się z nią tworzą bazę, na której mocowana jest później część protetyczna – czyli korony, mosty lub protezy zębowe.

Budowa

Strukturalnie każdy implant składa się z kilku elementów:

  1. część chirurgiczna – śruba (korzeń)
  2. specjalistyczny łącznik scalający część chirurgiczną z częścią protetyczną
  3. część protetyczna – korona zęba

 

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Wskazania:

– pojedyncze lub znaczne braki zębowe zarówno w odcinkach bocznych (skrzydłowych), jak i przednich

– braki międzyzębowe w szczęce i żuchwie

– braki zawiązków zębów stałych

– brak tolerancji organizmu dla konwencjonalnych uzupełnień protetycznych, takich jak np. proteza;

Przeciwwskazania:

Implantacja krok po kroku

  1. konsultacja

Zabieg wszczepienia implantów powinna poprzedzać wnikliwa konsultacja, na której implantolog, po analizie zdjęć rentgenowskich (pantomogram, tomografia komputerowa), zakwalifikuje pacjenta do operacji i przedstawi mu szczegółowy plan leczenia.

  1. część chirurgiczna – implantacja

Chirurg umieszcza implant/-y w kości żuchwy lub szczęki. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i przeprowadza się go zwykle w znieczuleniu miejscowym.

W szczególnych przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowych zabiegów towarzyszących, takich jak:

– odbudowa kostna

– sinus lift (podniesienie dna zatoki zębowej)

  1. odsłonięcie implantu/-ów

Po około 3-6 miesiącach od implantacji chirurg może odsłonić implant. Zabieg polega na delikatnym nacięciu błony śluzowej otaczającej wszczep i umieszczeniu na nim specjalistycznej śruby gojącej (na około 14 dni). Niezwykle pomocnym narzędziem staje się tu laser stomatologiczny, dzięki któremu procedura ta nigdy jeszcze nie była tak łatwa.

  1. część protetyczna

Zamocowanie na implancie(-ach) odbudowy protetycznej:

– korony porcelanowej – w przypadku pojedynczego braku zębowego

– mostu porcelanowego

– protezy – gdy mamy do czynienia z licznymi brakami w uzębieniu

Po zabiegu wskazane są wizyty kontrolne, pozwalające lekarzowi prowadzącemu na ocenę procesu gojenia.

Postępowanie po zabiegu

Kluczowy wpływ na powodzenie leczenia mają pierwsze dni i tygodnie po zabiegu. Z tego też względu tak ważne jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

Zalecenia:

– antybiotykoterapia i środki przeciwbólowe zalecone przez lekarza

– zimne okłady

– zakaz spożywania pokarmów i płynów nawet do 2 godzin po zabiegu

– dieta półpłynna (tzw.miękka) w późniejszym okresie

– unikanie opalania, przegrzewania okolic twarzy

– ograniczenie do minimum intensywnego wysiłku fizycznego

– zakaz palenia tytoniu i spożywania alkoholu w pierwszym tygodniu po zabiegu

– zakaz dotykania miejsca wszczepu językiem lub, co gorsza, palcami

– zdjęcie szwów po ok. dziesięciu dniach od implantacji

-bezwzględnie – właściwa higiena jamy ustnej (stosowanie miękkiej szczoteczki z zachowaniem ostrożności w pobliżu rany; mycie zębów bardzo małą ilością pasty, stosowanie płynów do higieny jamy ustnej według zaleceń lekarza);

Garść przydatnych informacji

Zalety zastosowania leczenia implantologicznego.

– forma uzupełniania braków w uzębieniu najbardziej zbliżona do naturalnych zębów,

– nie wymaga wcześniejszego szlifowania zębów do wykonania koron i mostów,

– według statystyk implanty charakteryzują się znacznie większą wytrzymalością i trwałością niż inne, konwencjonalne uzupełnienia protetyczne,

– minimalizują zanik kości po utracie zęba, dzięki czemu możliwe jest zachowanie naturalnego kształtu dziąseł i estetycznego wyglądu twarzy,

– uzupełnienie stałe niewymagające stosowania klejów do protez,

– poprawiają fizyczny oraz psychiczny komfort pacjenta – eliminują dyskomfort związany ze stosowaniem protez ruchomych;

Na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

Przede wszystkim na kompetencje i doświadczenie lekarza. W gabinecie RaDent, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wieloletniemu doświadczeniu naszego specjalisty, chirurga twarzowo-szczękowego, dr n.med. Roberta Kowalczyka, gwarantujemy naszym Pacjentom bezpieczeństwo, najwyższą jakość usług i komfort leczenia.

Co powinno nas zaniepokoić? Między innymi zbyt niska cena usługi.

Fakt: Implant implantowi nierówny.  Biorąc pod uwagę wielość i różnorodność systemów implantologicznych występujących na rynku stomatologicznym, powinna dać nam do myślenia zbyt niska – w porównaniu i innymi klinikami – kwota. Może ona bowiem sugerować, że równie niska jest jakość implantu. Na cenę implantów wpływa bowiem wiele komponentów. Wśród nich na uwagę zasługuje kwestia certyfikatów jakości, a tym samym ilości wieloletnich badań potwierdzających trwałość i wytrzymalość materiału.

Jak szybko po implantacji można wrócić do pracy?

Do pracy jest się zdolnym z reguły już kolejnego dnia po zabiegu, jeśli oczywiście lekarz nie zaleci inaczej. Implantolog może zapobiegawczo przepisać leki na złagodzenie ewentualnego bólu i dyskomfortu pozabiegowego.

Dolegliwości pozabiegowe.

Przy zabiegach w obrębie w jamy ustnej ograniczenia otwierania buzi i trudności w połykaniu nie są niczym nadzwyczajnym i nie powinny budzić niepokoju. W przypadku utrzymującego się krwawienia, uporczywych obrzęków i bólu, wysokiej gorączki, przykrego zapachu lub innych niepokojących objawów powiązanych z zabiegiem, należy niezwłocznie zgłosić się na badanie kontrolne.

Jak długo implanty spełniają swoją funkcję?

Niemieccy naukowcy dowiedli, iż po dziesięciu latach od implantacji, aż 95% wszczepów nadal doskonale spełnia swoją funkcję. Co więcej, przy właściwym użytkowaniu, wielu pacjentów ma szansę cieszyć się swoimi tytanowymi zębami nawet dożywotnio.

 

Katarzyna Jaświg

Formularz kontaktowy

Załącznik (opcjonalnie):

Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.