Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Youtube_shortcode has a deprecated constructor in /usr/home/radent/domains/ra-dent.com.pl/public_html/wp-content/plugins/youtube-shortcode/youtube-shortcode.php on line 25 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/radent/domains/ra-dent.com.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 646 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/radent/domains/ra-dent.com.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 663 RA-DENT Stomatologia i Protetyka Rafał Zawojski - Szczecin

Aktualności

09/05/2019

Vademecum seniora, czyli kilka słów o tym, jak uniknąć bezzębnej starości.

Polska pisarka satyryczna Magdalena Samozwaniec napisała kiedyś, że “starość posiada te same apetyty, co młodość, tylko nie te same zęby“. Dużo w tym stwierdzeniu prawdy. Jeśli jednak, w odpowiedni sposób, będziemy o nasze uzębienie dbać, z biegiem lat wcale nie będziemy musieli ograniczać naszego apetytu na życie.

W ostatnim newsletterze pisałam o starzeniu dentalnym i nierozłącznie związaną z nim profilaktyką przeciwstarzeniową (Anti Aging Dentistry). Dziś  natomiast chciałabym poszerzyć omawiany wcześniej temat o zagadnienia dotyczące stricte profilaktyki stomatologiczno-protetycznej u seniorów.

Przekazuję w Twoje ręce Vademecum Seniora, w którym przeczytasz o najistotniejszych problemach stomatologicznych wieku starczego, kwestiach związanych z protezami zębowymi, a także o sprawdzonych i skutecznych sposobach dbania o tego typu uzupełnienia protetyczne.

 

Z raportu opublikowanego przez WHO (World Health Organization) dowiadujemy się, że zaledwie co czwarty polski senior przekracza próg gabinetu stomatologicznego raz w roku. Nie są to pochlebne statystyki. Blado w tej kwestii wypadamy chociażby w porównaniu z Duńczykami. W tym kraju bowiem, aż 80% osób starszych  odwiedza swojego dentystę przynajmniej raz na dwanaście miesięcy.

Mówi się, że ” po stracie zębów podobno większa swoboda języka“*. Znaczna część naszego społeczeństwa chyba zbyt bardzo wzięła sobie tę maksymę do serca, gdyż – o zgrozo –  ponad 40% osób po 65. roku życia dotkniętych jest bezzębiem.

Z czego to wynika?

Przede wszystkim z niskiej świadomości społeczeństwa dotyczącej zasad profilaktyki oraz z faktu, iż w opinii publicznej wciąż pokutuje błędne przekonanie, że w pewnym wieku nie ma już sensu dbać o uzębienie. Nic bardziej mylnego! W jesieni życia dbanie o prawidłową kondycję jamy ustnej powinno być równie istotne, jak w latach młodości.

*Stanisław Jerzy Lec

Jak już wiesz, środowisko stomatologiczne łączy proces pogarszającego się ogólnego stanu zdrowia i wyglądu człowieka z kondycją jego jamy ustnej. Starzenie dentalne, bo o nim mowa, jest zjawiskiem wieloaspektowym i złożonym. Jeśli chciałabyś/chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat wspomnianego wyżej procesu, zachęcam do lektury poprzedniego odcinka naszego radentowskiego poradnika. Poniżej natomiast przedstawiam najczęściej występujące problemy stomatologiczne wieku podeszłego:

przebarwienia szkliwa

Wiek i związane z nim niekorzystne procesy zachodzące w jamie ustnej bardzo często wpływają negatywnie na wygląd i kondycję zębów. Przebarwienia szkliwa, jego matowienie i utrata połysku to tylko niektóre z oznak upływającego czasu. Staje się ono kruche i bardziej podatne na ścieranie. Do tego typu defektów przyczyniają się niestety również przyjmowane w większej ilości leki.

kserostomia

Jest to schorzenie definiowane, jako uczucie suchości w jamie ustnej. Ze względu na nieuchronny proces starzenia, wraz z wiekiem zmniejsza się ilość komórek gruczołów ślinowych. Problem ten uwidacznia się już u osób po 65. roku życia, bardzo często u kobiet przechodzących okres menopauzy. Zaburzenia wydzielania odpowiedniej ilości śliny mogą doprowadzić do wielu zmian w obrębie jamy ustnej, zwiększając tym samym ryzyko powstawania próchnicy, a także problemów periodontologicznych.

NASZA RADA:

– w ciągu dnia, często popijaj małe ilości wody;

– zaopatrz się w produkty (pasty, szczoteczki) przeznaczone dla osób zmagających się z kserostomią;

– zrezygnuj z płynów do płukania ust zawierających alkohol, które to mogą wysuszać i podrażniać śluzówkę; w zamian stosuj domową płukankę z siemienia lnianego;

stomatopatie

Czy wiesz, że w Polsce ponad 40% pacjentów użytkujących protezy zębowe ma problem ze stomatopatią protetyczną, czyli zmianami błony śluzowej jamy ustnej, mającymi najczęściej charakter zapalny? Dolegliwości te powstają zwykle na skutek zakażenia grzybami drożdżopodobnymi (Candida).

NASZA RADA:

– jeśli podejrzewasz u siebie objawy stomatopatii, niezwłocznie skonsultuj się ze swoim dentystą;

– bardzo istotne jest w tym przypadku wzmożenie higieny jamy ustnej i posiadanych uzupełnień protetycznych;

problemy natury periodontologicznej

Im jesteśmy starsi, tym bardziej stajemy się podatni na ryzyko rozwoju chorób przyzębia. Będąc pod regularną opieką stomatologiczną, jesteśmy w stanie wcześnie rozpoznać, a nawet powstrzymać pierwsze objawy paradontozy. W grupie ryzyka znajdują się kobiety w okresie menopauzy, kiedy to w ich organiźmie obniża się poziom estrogenów, co wpływa na większą podatność dziąseł na infekcje.

NASZA RADA:

– dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej,

– unikaj palenia wyrobów tytoniowych, ogranicz spożycie alkoholu,

– przynajmniej raz na pół roku skorzystaj z zabiegu profesjonalnej higienizacji w gabinecie (usunięcie kamienia, osadu),

– zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę; produktu bogate w witaminy z grupy B pozytywnie wpływają na kondycję dziąseł, witamina C natomiast chroni przed infekcjami;

postępujące braki w uzębieniu

Pamiętasz, czym jest Efekt Godona?

Masz rację – jest to proces charakteryzujący się przemieszczaniem się sąsiadujących zębów w miejsce luki po zębie utraconym. Nawet pojedyncze braki zębowe mogą wpływać negatywnie na funkcjonowanie aparatu żucia, a tym samym skutkować problemami trawiennymi, wadami wymowy, a nawet prowadzić do problemów z pamięcią. Z pamięcią, spytasz? Tak, z pamięcią!

Z przeprowadzonych badań naukowych wynika bowiem, iż prawidłowe przeżuwanie pokarmów aktywuje działanie struktur w mózgu odpowiedzialnych za pamięć.

Możliwości leczenia jest wiele. Implanty, stałe uzupełnienia protetyczne (korony, mosty), protezy ruchome, to tylko niektóre z rozwiązań. Dobry stomatolog zaproponuje metodę najlepiej dobraną do Twoich potrzeb. Jeśli chcesz poznać sposoby protetycznego uzupełniania braków zębowych, zachęcamy do odwiedzenia naszej witryny.

RODZAJE PROTEZ:

– protezy całkowite – stosowane przy bezzębiu;

– protezy częściowe – przy brakach obejmujących kilka zębów, opierają się na pozostałych zębach (np. szkieletowe, akrylowe, acetalowe, elastyczne);

– protezy bezklamrowe typu overdenture (mocowane do resztkowego uzębienia, np. przy pomocy specjalnych zatrzasków),

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda- czyli o higienie jamy ustnej

Codzienna, prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej powinna stać się dla nas rytuałem, nieodzownym elementem każdego dnia.

Dokładne mycie zębów, stosowanie nici dentystycznych i płukanek, to tylko kropla w morzu potrzeb. Ale od czegoś przecież trzeba zacząć.

Każdy senior powinien zaopatrzyć się w szczoteczkę o miękkim włosiu, nić oraz płyn do płukania ust- najlepiej taki, który zawiera w składzie fluor. Warto również korzystać z darów natury. W codziennej toalecie sprawdzają się bowiem także domowej roboty ziołowe płukanki. Tego typu napary mają właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, a tym samym – zbawienny wpływ na stan jamy ustnej. W domowej apteczce warto więc przechowywać szałwię, rumianek, nagietka.

Nie zapominajmy o dziąsłach, języku i wewnętrznej stronie policzków. Z niewiadomych powodów wiele osób nie czyści tych obszarów. A to duży błąd, który możemy przypłacić wieloma groźnymi dolegliwościami, od stanów zapalnych począwszy, a na zmianach nowotworowych skończywszy.

Regularność to klucz do sukcesu. Powtarzane z niezmienną starannością  zabiegi pomogą zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych zagrożeń i problemów zdrowotnych. Wieloletnie zaniedbania mogą prowadzić bowiem do przedwczesnej utraty zdrowia, a w ekstremalnych przypadkach nawet życia.

Ponadto, wskazane są regularne wizyty kontrolne oraz higienizacyjne w gabinecie, których elementem – poza przeglądem jamy ustnej – jest oczyszczenie zalegających złogów kamienia, zlikwidowanie osadu nazębnego, a także inne zabiegi  z zakresu profilaktyki stomatologicznej, np. lakierowanie odsłoniętych szyjek zębowych. Podczas tych kontroli lekarz dentysta może również sprawdzić stan uzupełnień protetycznych i przeprowadzić ewentualne naprawy. Jeśli więc czujesz, że coś niedobrego dzieje się z mostem lub gdy Twoja proteza utraciła swoją stabilność – niezwłocznie umów się na wizytę.

A skoro o protezach mowa..

Według danych statystycznych aż 9 milionów Polaków nosi protezę zębową. Prawie połowa z ankietowanych przyznaje, że codzienne użytkowanie tych ruchomych uzupełnień  protetycznych przysparza im licznych trudności. Najczęściej uskarżali się oni na dyskomfort w trakcie noszenia protezy oraz strach przed jej wypadnięciem w trakcie jedzenia lub mówienia. Wspominali także o krępujących resztkach pokarmów dostających się pod protezy.

Aby proteza spełniała swoje funkcje i służyła nam przez długie lata, ważne jest nie tylko prawidłowe jej użytkowanie, lecz także utrzymywanie jej w należytej czystości.

Czy wiesz, że nieodpowiednio i nieregularnie czyszczone protezy zębowe mogą mieć wpływ na zmianę smaku spożywanych potraw?

Żeby uniknąć przykrych doznań smakowych w trakcie posiłków, należy czyścić protezy tak często, jak to możliwe, a najlepiej – po każdym spożyciu pokarmów.

Stomatolodzy radzą, by na co dzień ruchome uzupełnienia protetyczne myć po prostu wodą z szarym mydłem. W przypadku większych zanieczyszczeń i przebarwień, pomocne będą specjalistyczne środki czyszczące (pasty, tabletki, proszki) oraz specjalnie szczoteczki z dwiema główkami dostępne w aptekach. Skup się szczególnie na tych częściach, które mają styczność z Twoimi dziąsłami. Przynajmniej raz w tygodniu poddaj swoją protezę procesowi domowej dezynfekcji. Użyj do tego celu jednego z aptecznych preparatów. Jeśli masz wątpliwości, który preparat będzie najskuteczniejszy, spytaj o rekomendację stomatologa.

NASZA RADA:

– Szklanka z wodą? Nie polecam. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii gromadzących się na powierzchni sztucznej szczeki Do  jej przechowywania przydadzą się plastikowe, zamykane pojemniki, najlepiej posiadające niewielkie otwory.

– W razie uszkodzenia protezy, udaj się po pomoc do gabinetu. Nigdy nie sklejaj jej na własną rękę. Popularne superkleje mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

 

Katarzyna Jaświg

Formularz kontaktowy

    Załącznik (opcjonalnie):

    Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.