Aktualności

10/11/2019

Pedodoncja, czyli maluch u dentysty

 

Dentyści edukują: zapobieganie powstawaniu próchnicy powinno zaczynać się już od momentu pojawienia się pierwszego mlecznego zęba.

 

Stomatologia dziecięca, zwana również pedodoncją (gr. pedo – dziecko, odont – ząb) to gałąź stomatologii skupiająca się w głównej mierze na następujących zagadnieniach:

– ząbkowanie oraz jego zaburzenia

– leczenie zębów mlecznych oraz zębów stałych niedojrzałych

– leczenie dziecięcych chorób błony śluzowej jamy ustnej

– profilaktyka próchnicy

– profilaktyka ortodontyczna

– urazowe uszkodzenia zębów

– dentofobia

Ra-Dent – gabinet przyjazny dzieciom

Pisząc o stomatologii dziecięcej, wielokrotnie podkreślaliśmy niedocenianą wagę pierwszych spotkań dziecka z dentystą, gdyż to właśnie one przesądzać mogą o pojawieniu się lub niwelowaniu lęku przed leczeniem stomatologicznym w latach późniejszych. Zależy nam, by wszyscy nasi Pacjenci byli objęci profesjonalną opieką stomatologiczną od najwcześniejszych lat swojego życia, dlatego w swej pracy tak bardzo skupiamy się na edukacji prozdrowotnej i prawidłowo przeprowadzanych wizytach adaptacyjnych.

Wizyta adaptacyjna krok po kroku

Na pierwszej wizycie adaptacyjnej dziecko ma możliwość:

– oswojenia się z lekarzem oraz zapoznania z atmosferą gabinetu,

– zaznajomienia się z dźwiękami i zapachami panującymi w gabinecie,

– poznania i oswojenia się ze specyfiką sprzętu i narzędzi stomatologicznych;

Nagrodą oraz zachętą na przyszłość są upominki wręczane dzieciom za odwagę i dzielną postawę w trakcie wizyty.

Rodzice  natomiast uzyskują od dentysty wiele cennych wskazówek i materiałów dotyczących przygotowania Malucha do samego etapu leczenia, tak aby, z punktu widzenia dziecka, przebiegało ono w jak najmniej stresującej atmosferze.

Niemniej ważne są regularne wizyty kontrolne.

Zastanawiasz się, jak często rodzice powinni przyprowadzać swoje latorośle na przeglądy dentystyczne? Najlepiej, co 3 miesiące. Odstępy między kolejnymi wizytami na pewno nie powinny być dłuższe niż pół roku.

 

O mleczakach słów kilka

Według teorii jednego ze starożytnych greckich lekarzy – Hipokratesa, zwanego ojcem medycyny, zęby mleczne powstają na skutek mlecznej diety niemowląt. Użyta przez niego nazwa tak zakorzeniła się w kulturze, że w nomenklaturze stomatologicznej obowiązuje do dziś.

Zęby mleczne zaczynają rozwijać się jeszcze przed narodzinami dziecka, już w czwartym tygodniu życia płodowego. Formuje się wówczas tzw. pierwotna listewka zębowa, z której to właśnie kształtują się w późniejszym okresie zawiązki ząbków mlecznych.

Czy wiesz, że według stomatologicznych statystyk ząbkowanie rozpoczyna się zwykle wcześniej u dziewczynek, niż u chłopców?

Czas ząbkowania mlecznego jest kwestią indywidualną, jednak większość niemowląt zaczyna ten proces pomiędzy szóstym a dwunastym miesiącem życia. U przeważającej części maluchów pełne uzębienie mleczne, czyli 20 ząbków, pojawia się przed ukończeniem trzeciego roku życia.

Mniej więcej w szóstym roku życia rozpoczyna się proces wyrzynania się uzębienia stałego.

 

Najczęstsze problemy stomatologiczne wieku dziecięcego

PRÓCHNICA

Rozwój próchnicy w zębach mlecznych jest procesem postępującym w szybkim tempie. W początkowym etapie choroba ta przyjmuje postać matowej, kredowej plamy widocznej na powierzchni szkliwa. Z czasem zmiana  ciemnieje, staje się bardziej szorstka i wnika w głębsze struktury zęba. Charakterystycznym rodzajem próchnicy wczesnodziecięcej jest próchnica butelkowa (nursing-bottle-syndrom), występująca najczęściej u  niemowląt i dzieci do 3. roku życia, mających nawyk zasypiania z butelką zawierającą mleko lub słodkie napoje.

Czy wiesz, że próchnica butelkowa  dotyczy niemal 15% niemowląt?

Czynniki warunkujące rozwój choroby próchnicowej:

* czynnik genetyczny

* przedłużony okres karmienia piersią/butelką

* dokarmianie słodzonymi napojami przed zaśnięciem i w nocy

* podaż produktów zawierających duże ilości cukru (soki, słodycze)

* duża liczba przekąsek i brak ustalonego czasu ich spożywania

* nieregularne i niedokładne szczotkowanie zębów

* używanie smoczka powyżej 24.miesiąca życia

* wiek rozpoczęcia szczotkowania zębów

* nieodpowiednia higiena jamy ustnej matki i związany z nią zły stan uzębienia

* brak kontroli i pomocy rodziców przy codziennej higienie jamy ustnej dziecka;

Profilaktyka próchnicy

Regularne wizyty kontrolne pozwolą na wczesne rozpoznanie i powstrzymanie lub wyleczenie zmian chorobotwórczych. Laser stomatologiczny, sedacja wziewna podtlenkiem azotu – potocznie zwana gazem rozweselającym,  to tylko niektóre z nowoczesnych metod wykorzystywanych w naszym gabinecie do zapewnienia jak największego komfortu leczenia naszym najmłodszym Pacjentom.

Zabiegi:

leczenie ubytków próchnicowych; w przypadku zaawansowanej próchnicy rekomendujemy całkowicie bezpieczne i bezbolesne opracowywanie ubytków innowacyjnym laserem LightWalker; wszystkie jego zalety opisane są na naszej stronie;

lakowanie, czyli zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym, mający na celu uszczelnienie bruzd zębowych dziecka;

lapisowanie (impregnacja) to usługa polegająca na pokryciu azotanem srebra powierzchni zęba zaatakowanych przez próchnicę; związek ten utwardza zewnętrzną powierzchnię zęba, hamując tym samym dalszy rozwój próchnicy;

fluoryzacja – pokrywanie zębów preparatami zawierającymi fluor, zabezpieczającymi szkliwo przed działaniem szkodzących mu kwasów;

PARADONTOZA

Choć trudno w to uwierzyć, problemy natury periodontologicznej dotyczą niemal 50% siedmiolatków oraz 75% dwunastolatków.

Zastanawiasz się, jak to możliwe? Odpowiedź jest banalnie prosta. Przyczyną chorób przyzębia u dzieci są głównie długofalowe zaniedbania w zakresie higieny, prowadzące do namnażania się bakterii, wirusów lub grzybów w jamie ustnej. To z kolei skutkuje różnorakimi dolegliwościami tkanek przyzębia. W przypadku nastolatków podłożem tego typu schorzeń mogą być także zmiany hormonalne, występujące w okresie dojrzewania.

Objawy zapalenia dziąseł u dzieci:

– krwawienie dziąseł

– obrzęk, zaczerwienienie, nadwrażliwość dziąseł

– ból pojawiający się  w trakcie szczotkowania zębów

Leczenie:

– zasadniczą kwestią jest poprawa codziennej higieny jamy ustnej, czyli skupienie się na dokładnym oczyszczaniu płytki nazębnej;

– profesjonalne oczyszczanie osadu i kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym

– stosowanie zaleconych przez stomatologa ziołowych aptecznych preparatów

– farmakoterapia

 

STANY ZAPALNE JAMY USTNEJ

Zapalenie jamy ustnej, mające najczęściej podłoże bakteryjne, wirusowe lub mechaniczne (urazy) w przypadku dzieci przybiera różne formy. Pleśniawki, wysiękowe lub opryszczkowe zapalenie jamy ustnej to tylko niektóre z przykładów. Często spotykanym schorzeniem występującym głównie u dzieci są uciążliwe, nawracające afty.

Jak się ustrzec przed stanami zapalnymi?

W miarę możliwości, po każdym karmieniu (zarówno piersią, jak i butelką) warto delikatnie przemywać niemowlęce dziąsła, grzbiet języka, a także obszar pod górną i dolną wargą, zwilżoną jałową gazą nawiniętą na palec. W przypadku starszaków, u których pojawiły się już pierwsze ząbki, bardzo ważne jest codzienne, dokładne ich oczyszczanie szczoteczką do zębów o delikatnym włosiu.

 

WADY ZGRYZU

Czy wiesz, że nieleczone wady zgryzu mogą rzutować na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu, a szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku dzieci?

Zaniedbania w zakresie problemów zgryzowych prowadzić mogą między innymi do uszkodzenia zębów stałych poprzez nadmierne ich ścieranie, problemów stawowych, utrudnień w rozdrabnianiu i przeżuwaniu pokarmów, problemów z utrzymywaniem właściwej higieny jamy ustnej.

Wady zgryzu, czyli wszelkie odchylenia w budowie i funkcjonowaniu systemu ustno-twarzowego, zasadniczo można podzielić na:

– powstające już w życiu prenatalnym wady wrodzone, takie jak:

* hiperdoncja – nadliczbowość zębów

* hipodoncja – wrodzone braki zębowe (brak zawiązków zębowych)

* nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym

* szparowatość

wady nabyte (stłoczenia, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, zwężenie szczęki, tyłozgryz, przodozgryz); odpowiednio szybkie zdiagnozowanie tego rodzaju wad, pozwala na całkowite ich wyleczenie poprzez zastosowanie indywidualnie dobranego planu leczenia ortodontycznego.

Przyczyny wad zgryzu:

– zaawansowana i nieleczona próchnica zębów mlecznych często skutkująca ich przedwczesną utratą, co staje się przeszkodą dla późniejszego prawidłowego ustawienia się zębów stałych w łuku zębowym;

– oddychanie przez usta (zwiększa się podatność na rozwój próchnicy, dochodzi do wysuszania błony śluzowej jamy ustnej, dochodzi do tzw.nierównowagi mięśni okalających ust i policzków, a tym samym do opadania języka; ten fakt medyczny wywołuje np. zwężenie szczęki, czy zgryz krzyżowy);

– szkodliwe nawyki takie, jak: długotrwałe używanie smoczka, ssanie kciuka, przygryzanie wargi, pliczków;

– nieprawidłowe żucie (np. syndrom “leniwego żucia”, czyli tendencja do karmienia dzieci mocno rozdrobnionymi, papkowatymi pokarmami, przez co nie wyrabia się w nich prawidłowego odruchu gryzienia, a także połykania pożywienia);

Pedodoncja w liczbach

Czy wiesz, że…

… około 89% polskich siedmiolatków ma zaawansowaną próchnicę, a odsetek ten wzrasta do niemal 95% w przypadku piętnastolatków?

… zaledwie 59% rodziców ma świadomość zależności pomiędzy próchnicą zębów mlecznych i stałych?

… ponad dwukrotnie zwiększa się ryzyko rozwoju próchnicy u dzieci, gdy spożywają one produkty zawierające sacharozę (składnik cukru spożywczego)?

… jedynie 65% polskich pięciolatków czyści zęby co najmniej 2 razy dziennie?

… 32,3 % dzieci zasypia podczas karmienia piersią lub butelką nawet już po ukończeniu pierwszego roku życia?

… niemal 2,5-krotnie zwiększa się prawdopodobieństwo występowania próchnicy w okresie wczesnego dzieciństwa, u dzieci, które już po ukończeniu dwunastego miesiąca życia dokarmiane były butelką przed snem lub w nocy?

Porady dla rodziców

Większość z nas zapewne ma świadomość, iż szczotkowanie powinno rozpocząć się już od pierwszego ząbka pojawiającego się w buzi niemowlaka.

Dzieciom rocznym możemy pozwolić na próby samodzielnego szczotkowania zębów bez użycia pasty, które trzeba jednak traktować jako zabawę i oswajanie z tą czynnością, a nie ostateczne oczyszczanie zębów.

Jesteś Rodzicem małego Uparciucha, który dość sceptycznie podchodzi do konieczności codziennego mycia ząbków?

Mamy dla Ciebie kilka porad:

📍 NIE NACISKAJ

Zmuszanie, groźby i krzyki mogą przynieść odwrotny efekt. Zamiast tego, logicznie wytłumacz, dlaczego codzienna higiena jamy ustnej jest tak ważna.

📍 NIE STRASZ DENTYSTĄ-SADYSTĄ

Opowieści o robakach atakujących zęby, konieczności bolesnego leczenia, a nawet wyrwania zęba sprawią jedynie, że Twoja Pociecha będzie płakała na samą myśl o przekroczeniu progu gabinetu stomatologicznego.

📍 DAJ POZYTYWNY PRZYKŁAD

Dzieci, zwłaszcza te kilkuletnie, chętnie naśladują rodziców. Pozwól, by przez obserwację, Twoje dziecko wyrobiło w sobie pozytywne nawyki higienizacyjne.

📍 NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

Postaraj się, by moment mycia zębów kojarzył się dziecku z dobrą zabawą. Szczotkowanie przy dźwiękach piosenki “(…) szczotka, pasta, kubek, czysta woda…” lub konkurs na najładniej umyte ząbki, na pewno umili mu czas spędzony ze szczoteczką w dłoni.

Rodzicu, zapamiętaj!

Receptą na sukces jest prawidłowa, systematyczna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

 

Katarzyna Jaświg

 

 

Formularz kontaktowy

Załącznik (opcjonalnie):

Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.