Aktualności

04/16/2020

ABC użytkowania szczoteczki do zębów

Czy wiesz, że na szczoteczce do zębów bytuje niemalże dwa razy więcej bakterii niż na powierzchni… deski klozetowej?

Według naukowców z NSF International  szczoteczki do zębów to idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów, chociażby ze względu na wilgoć i niezbyt częste ich oczyszczanie.

Jeśli akcesoria do higieny jamy ustnej są użytkowane w niewłaściwy sposób, mogą przenosić mikroorganizmy patogenne wywołujące różnego typu infekcje.

A statystyki są niepokojące. Znakomita większość użytkowników w ogóle nie dezynfekuje swoich szczoteczek i wymienia je zbyt rzadko.

Poniżej przedstawiamy kilka prostych, niewymagających dużych nakładów finansowych, porad na przedłużenia życia  akcesoriów do higieny jamy ustnej.

 • Szczoteczkę wymieniaj nie rzadziej niż co 2-3 miesiące i każdorazowo po przebytej chorobie, czy infekcji.
 • Akcesoria do higieny jamy ustnej przechowuj z dala od toalety, najlepiej w szafce, aby bakterie znajdujące się w rozpryskujących się kropelkach wody, nie osiadały na przedmiotach.
 • Pojemnik na szczoteczkę powinien posiadać wywietrzniki. Pamiętaj, by nie umieszczać w nim szczoteczki, której włosie jest nadal mokre.
 • Wskazana jest częsta dezynfekcja włosia wrzątkiem. Temperatura ok. 100 C pomoże zlikwidować bakterie.
 • Do odkażania szczoteczki możesz używać również przeciwbakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej.
 • Raz na jakiś czas, namocz włosie szczoteczki w roztworze sody, octu i wody (proporcje: 1 szkl. wody + 1 łyżka sody + 2 łyżki octu).
 • Warto zaopatrzyć się również w specjalne urządzenia generujące promieniowanie UV, skutecznie eliminujące wszelkie bakterie. Sprawdzają się one świetnie przy odkażaniu szczoteczek elektrycznych.

Formularz kontaktowy

  Załącznik (opcjonalnie):

  Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.