Aktualności
04/16/2020
ABC użytkowania szczoteczki do zębów

Czy wiesz, że na szczoteczce do zębów bytuje niemalże dwa razy więcej bakterii niż na powierzchni… deski klozetowej?
Według naukowców z NSF International szczoteczki do zębów to idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów, chociażby ze względu na wilgoć i niezbyt częste ich oczyszczanie.
Jeśli akcesoria do higieny jamy ustnej są użytkowane w niewłaściwy sposób, mogą przenosić mikroorganizmy patogenne wywołujące różnego typu infekcje.
A statystyki są niepokojące. Znakomita większość użytkowników w ogóle nie dezynfekuje swoich szczoteczek i wymienia je zbyt rzadko.
Poniżej przedstawiamy kilka prostych, niewymagających dużych nakładów finansowych, porad na przedłużenia życia akcesoriów do higieny jamy ustnej.
- Szczoteczkę wymieniaj nie rzadziej niż co 2-3 miesiące i każdorazowo po przebytej chorobie, czy infekcji.
- Akcesoria do higieny jamy ustnej przechowuj z dala od toalety, najlepiej w szafce, aby bakterie znajdujące się w rozpryskujących się kropelkach wody, nie osiadały na przedmiotach.
- Pojemnik na szczoteczkę powinien posiadać wywietrzniki. Pamiętaj, by nie umieszczać w nim szczoteczki, której włosie jest nadal mokre.
- Wskazana jest częsta dezynfekcja włosia wrzątkiem. Temperatura ok. 100 C pomoże zlikwidować bakterie.
- Do odkażania szczoteczki możesz używać również przeciwbakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej.
- Raz na jakiś czas, namocz włosie szczoteczki w roztworze sody, octu i wody (proporcje: 1 szkl. wody + 1 łyżka sody + 2 łyżki octu).
- Warto zaopatrzyć się również w specjalne urządzenia generujące promieniowanie UV, skutecznie eliminujące wszelkie bakterie. Sprawdzają się one świetnie przy odkażaniu szczoteczek elektrycznych.