Aktualności

04/20/2021

Anti aging dentistry.

Stomatologia antystarzeniowa

Ze statystyk wynika, że ponad 55% respondentów wskazuje uśmiech, jako część ciała, po której – w pierwszej kolejności – widać oznaki starzenia się ludzkiego organizmu.

Kolejne miejsca w rankingu zajęły: wzrok i skóra. Dziąsła uplasowały się natomiast na miejscu dziesiątym.

Szybkość i sposób starzenia się organizmu jest kwestią indywidualną, na którą – jak się okazuje – ma wpływ wiele różnych czynników.

Według naukowców jedynie w 30% jest to kwestia genetyki, na pozostałe 70% czynników mamy wpływ. Ze stomatologicznego punktu widzenia oznaką nieubłaganie upływających lat życia jest pogarszająca się kondycja naszej jamy ustnej, wpływająca dodatkowo na stan całego organizmu.

To wyżej opisane zjawisko, łączące proces pogarszającego się wyglądu człowieka ze stanem jego uzębienia nazywamy starzeniem dentalnym.

Oznaki starzenia dentalnego możemy zasadniczo podzielić na dwie grupy:

WEWNĄTRZUSTNE
– zmiany kolorytu szkliwa (żółknięcie), utrata połysku
– widoczne starcia powierzchni żujących oraz brzegów siecznych
– odsłonięte szyjki i korzenie zębowe
– znaczne przesunięcia zębów w kości
– większa demineralizacja szkliwa
– zwapnienie miazgi
– wrażliwość błony śluzowej
– zanikające brodawki na języku, zaburzenie odczuwania smaków

ZEWNĄTRZUSTNE
– pogłębiające się zmarszczki wargowo-nosowe oraz wokół ust
– zapadnięte policzki
– zmniejszająca się z biegiem lat odległość między czubkiem nosa, a brodą spowodowana głównie ścieraniem się powierzchni zębów

Stomatologia przeciwstarzeniowa

Na szczęście, większość zmian opisanych w poprzednim wątku jest odwracalna, a to za sprawą stosunkowo nowej, aczkolwiek prężnie rozwijającej się w Polsce, gałęzi stomatologii, zwanej stomatologią przeciwstarzeniową (Anti Aging Dentistry). Specjalizacja ta, łącząc w sobie zagadnienia i techniki z dziedzin takich, jak stomatologia estetyczna, ortodoncja, protetyka, implantologia, skupia się na procesach starzeniowych zachodzących w jamie ustnej.

Braki w uzębieniu rzutują na estetykę twarzy

Jeśli należysz do grona osób chętnie dbających o swój wygląd, zapewne zainteresuje Cię fakt, iż nieuzupełnione braki zębowe mogą stać się przyczyną defektów natury estetycznej, takich jak: zapadnięte policzki, pogłębiające się bruzdy nosowo-wargowe, czy zmarszczki wokół ust. Zamiast od razu szukać ratunku w skomplikowanych zabiegach chirurgii estetycznej, warto rozejrzeć się wcześniej za dobrym stomatologiem, który bez użycia skalpela będzie w stanie cofnąć oznaki starzenia.

Objaw Godona, czyli – zęby lubią towarzystwo

Efekt Godona to proces charakteryzujący się przemieszczaniem się sąsiadujących zębów w miejsce luki po zębie utraconym.

Niekompletne uzębienie rzutuje nie tylko na walory estetyczne. Co ważniejsze – ma wpływ na problemy stawowe (szumy uszne, trzaski, przeskakiwanie w stawach, ucisk). W skrajnych przypadkach może także prowadzić do przesunięć całej żuchwy. Co więcej – długoterminowe zaniedbania i bagatelizowanie problemu skutkować może stomatologicznym efektem domina. Brak choćby jednego zęba negatywnie oddziałuje bowiem nie tylko na zęby z tej samej, lecz także z przeciwstawnej szczęki. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą rozwiązania z dziedziny protetyki stomatologicznej i implantologii. Jeśli chcesz poznać metody protetycznego uzupełniania braków zębowych lub dowiedzieć się jakie są wskazania do zabiegu implantacji i poznać jego przebieg, zachęcamy do odwiedzenia naszej witryny.

Pełniejsze usta bez botoksu? Również u dentysty!

Wiesz, że efekt soczystych, pełnych ust możesz uzyskać dzięki licówkom porcelanowym? Osoby, które zdecydowały się na założenie licówek, mają bardziej wypełnioną linię żuchwy lub szczęki, a tym samym – bardziej napiętą skórę wokół ust.
Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że piękny uśmiech odejmuje lat, poprawia samopoczucie, zwiększa samoocenę oraz pewność siebie każdego dnia. Bez wątpienia jednym z wyznaczników olśniewającego uśmiechu są białe, jak perełki zęby. Bardzo często zadowalający efekt przynosi już samo wybielanie. W dzisiejszych czasach zabieg ten jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych i łatwo dostępnych usług w zakresie kosmetyki dentystycznej. Rynek dentystyczny oferuje wiele skutecznych metod wybielania. Laserowa, nakładkowa, a może z użyciem lampy? Twój stomatolog podpowie, które z rozwiązań będzie idealne dla Ciebie.

Czy wiesz, że sińce pod oczami mogą mieć podłoże stomatologiczne?

Wstajesz rano i zastanawiasz się po raz kolejny, jak szybko przed pracą zatuszować worki i zasinienia pod oczami? Jeśli problem jest chroniczny, warto zgłosić się po poradę do swojego dentysty. Zdarza się bowiem, iż tego typu dolegliwości związane są z budową anatomiczną podniebienia. Uściślając – jeśli jesteśmy posiadaczami tzw.”gotyckiego”, czyli wysoko wysklepionego podniebienia, a dodatkowo mamy wąska szczękę, może to utrudniać krążenie krwi i limfy w okolicach oczodołów – stąd zasinienia. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku może być zaproponowanie przez stomatologa leczenia ortodontycznego, które pozwoli zmienić kształt podniebienia i poszerzyć łuki zębowe.

W Gabinecie Ra-Dent oferujemy kompleksowe i komfortowe leczenie. Nasi Pacjenci mogą bowiem liczyć na opiekę specjalistów z różnych dziedzin stomatologii. Jeśli więc marzysz, by choć trochę zniwelować skutki upływających lat, serdecznie zapraszamy na niezobowiązującą konsultację. Dzwoniąc pod jeden z naszych numerów lub wypełniając formularz kontaktowy uzyskasz wszystkie informacje niezbędne do podjęcia decyzji o rozpoczęciu leczenia.

Katarzyna Jaświg

Formularz kontaktowy

    Załącznik (opcjonalnie):

    Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.