Aktualności

05/16/2019

Choroby błon śluzowych

Jama ustna to nie tylko zęby. To także tkanki miękkie takie jak dziąsła, język, wargi, błona śluzowa policzków, dna jamy ustnej oraz podniebienia twardego i miękkiego.

Wiele chorób ogólnoustrojowych może manifestować się właśnie w obrębie tych tkanek. Często jama ustna jest odbiciem zdrowia ogólnego i tego, co dzieje się w całym organizmie człowieka.  Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej mogą pojawiać się w trakcie trwania choroby układowej, a nawet poprzedzać wystąpienie zmian ogólnych.

Do jednych z najczęstszych jednostek chorobowych, manifestujących się na błonie śluzowej jamy ustnej, zaliczamy:

– liszaj płaski,

– pęcherzycę,

– pemfigoid,

– rumień wysiękowy wielopostaciowy

– toczeń rumieniowaty.

Warto również wspomnieć, że w przebiegu takich chorób jak np. alergie pokarmowe, niedokrwistość czy nieswoiste choroby jelit może dochodzić do pojawienia się zmian w jamie ustnej.

Dlatego tak ważna jest diagnostyka zmian pojawiających się na błonie śluzowej jamy ustnej, która często obejmuje nie tylko badanie kliniczne i wykonanie zdjęć rentgenowskich w gabinecie stomatologicznym, ale także jest diagnostyką poszerzoną o badania ogólne krwi, badania mikrobiologiczne i mykologiczne oraz badania histopatologiczne i immunologiczne (pobranie wycinków błony śluzowej).

Zmiany w przebiegu wielu chorób mają charakter przewlekłych nadżerek błony śluzowej jamy ustnej, które w znaczny sposób utrudniają przyjmowanie stałych pokarmów, szczotkowanie zębów i powodują znaczny dyskomfort w życiu pacjenta.

Na zdjęciu 1: pacjenci z rozpoznanym pemfigoidem błon śluzowych.

Na zdjęciu 2: pacjenci z rozpoznaną pęcherzycą.

Na zdjęciu 3: pacjent z toczniem oraz pacjent z liszajem płaskim.

 

 

dr n.med., specjalista periodontolog Martyna Lipkiewicz

Formularz kontaktowy

    Załącznik (opcjonalnie):

    Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.