Aktualności
Choroby błon śluzowych

Jama ustna to nie tylko zęby. To także tkanki miękkie takie jak dziąsła, język, wargi, błona śluzowa policzków, dna jamy ustnej oraz podniebienia twardego i miękkiego.
Wiele chorób ogólnoustrojowych może manifestować się właśnie w obrębie tych tkanek. Często jama ustna jest odbiciem zdrowia ogólnego i tego, co dzieje się w całym organizmie człowieka. Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej mogą pojawiać się w trakcie trwania choroby układowej, a nawet poprzedzać wystąpienie zmian ogólnych.
Do jednych z najczęstszych jednostek chorobowych, manifestujących się na błonie śluzowej jamy ustnej, zaliczamy:
– liszaj płaski,
– pęcherzycę,
– pemfigoid,
– rumień wysiękowy wielopostaciowy
– toczeń rumieniowaty.
Warto również wspomnieć, że w przebiegu takich chorób jak np. alergie pokarmowe, niedokrwistość czy nieswoiste choroby jelit może dochodzić do pojawienia się zmian w jamie ustnej.
Dlatego tak ważna jest diagnostyka zmian pojawiających się na błonie śluzowej jamy ustnej, która często obejmuje nie tylko badanie kliniczne i wykonanie zdjęć rentgenowskich w gabinecie stomatologicznym, ale także jest diagnostyką poszerzoną o badania ogólne krwi, badania mikrobiologiczne i mykologiczne oraz badania histopatologiczne i immunologiczne (pobranie wycinków błony śluzowej).
Zmiany w przebiegu wielu chorób mają charakter przewlekłych nadżerek błony śluzowej jamy ustnej, które w znaczny sposób utrudniają przyjmowanie stałych pokarmów, szczotkowanie zębów i powodują znaczny dyskomfort w życiu pacjenta.
Na zdjęciu 1: pacjenci z rozpoznanym pemfigoidem błon śluzowych.
Na zdjęciu 2: pacjenci z rozpoznaną pęcherzycą.
Na zdjęciu 3: pacjent z toczniem oraz pacjent z liszajem płaskim.
dr n.med., specjalista periodontolog Martyna Lipkiewicz