Aktualności

05/24/2020

Innowacje w walce z Covid-19.

Koronawirus wciąż depcze nam po piętach. Próbujemy się przed nim bronić, a nawet nauczyć się żyć w jego cieniu. Nie poddajemy się.

Każdego dnia, zewsząd docierają do nas informacje o kolejnych innowacyjnych rozwiązaniach niezbędnych do walki z pandemią.

Jak się okazuje szczepionki i leki to nie jedyne kwestie, nad którymi pochylają się rzesze naukowców z całego świata.

   

Waleczna płukanka

Kilka tygodni temu organizacja WHO zasugerowała, że pewne płyny do płukania jamy ustnej mogą wspomagać ochronę przed koronawirusem.

Aby uwiarygodnić tę tezę, potrzebne są jednak dalsze skrupulatne badania, skupiające się na dogłębnej analizie poszczególnych składników płynów i pozwalające na odkrycie substancji, która faktycznie jest w stanie uszkodzić wirusa w jamie ustnej.

Zdaniem badaczy z Cardiff School of Medicine, płukanki do ust są w stanie zniszczyć powłokę lipidową koronawirusów, hamując tym samym ich replikację w jamie ustnej i gardle.

Z artykułu “Potential role of oral rinses targeting the viral lipid envelope in SARS-CoV-2 infection” (“Potencjalny wpływ płynów do płukania jamy ustnej na otoczkę lipidową wirusa w zakażeniu SARS-CoV-2”), dowiadujemy się, że pewne ogólnodostępne płukanki (zawierające m.in. jodopowidon, czy chlorheksydynę) wykazywały zdolność wpływania na błonę lipidową wirusa.

Jeśli badania potwierdzą się, możemy mieć do czynienia z przełomowym odkryciem, pozwalającym na pokonanie nowych szczepów koronawirusa.

Inteligentna maseczka

Praca badawcza wre. Jak się bowiem okazuje w fazie testów jest już innowacyjna maseczka ochronna wykrywająca wirusy.

Maseczka ta wyposażona jest w drukowane w technologii 3D paski pochłaniające wilgoć z naszego oddechu. Następnie paski trafiać mają do laboratorium, gdzie sprawdzane będą pod kątem występowania w naszym organizmie infekcji o podłożu wirusowym bądź bakteryjnym.

Formularz kontaktowy

    Załącznik (opcjonalnie):

    Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.