Aktualności

10/21/2016

Pacjent autystyczny w gabinecie stomatologicznym

Autyzm jest coraz częściej spotykanym zaburzeniem całościowo rozwojowym. Dziecko autystyczne jest wycofane, zamknięte, ma ubogi kontakt z rówieśnikami, wykazuje brak zainteresowania innymi osobami, nie lubi głaskania i przytulania. W przypadku niepowodzeń lub przykrych sytuacji, nie oczekuje pocieszenia od innych. Dzieci te mają częste problemy z prawidłową reakcją odwzajemniającą zachowania społeczne, wykazują trudności z rozpoznaniem uczuć, bardzo ciężko dostosowują swoje zachowanie do określonej sytuacji społecznej i w sposób ograniczony wyrażają empatię. Ponadto kolejną cechą autyzmu jest zaburzenie komunikacji dotyczące zarówno rozumienia, jak i ekspresji mowy oraz mimiki.

Dziecko autystyczne nie jest częstym pacjentem w gabinecie stomatologicznym. Bywa też tak, że rodzice nie przyznają się lekarzowi dentyście do stwierdzonego autyzmu lub nawet o nim nie wiedzą.

Najważniejszym w leczeniu małych pacjentów jest spokój, schematyczne działanie. Wśród zaburzeń towarzyszących chorobie obserwuje się: upośledzenie umysłowe, napady padaczkowe, nadruchliwość, a także zaburzenia zachowania i emocji oraz wybuchy złości, lęki i fobie.

W naszym gabinecie nie skupiamy się na początku na zębach i ich leczeniu, gdyż takie podejście może przekreślić całą współpracę. Jeśli rodzic przy rejestracji informuje o zaburzeniach autystycznych, umawiamy wizytę bez dziecka, na której zbieramy wywiad ogólnomedyczny, pozyskujemy informacje o przyjmowanych lekach, alergiach, chorobach współistniejących. Ważną kwestią jest to, co dziecko uspokaja np. określony rodzaj muzyki, bajka z ulubionym bohaterem, rozmowa, czy też jej brak. Czasami konieczna jest konsultacja stomatologa z lekarzem neurologiem prowadzącym dziecko.

Leczenie pokazujemy na gipsowym modelu, gdzie mały pacjent może w sposób namacalny zobaczyć jaki ma ono przebieg. Do dyspozycji mamy gaz rozweselający, którego zastosowanie znacznie polepsza współpracę z pacjentem.

Pacjent autystyczny to pacjent trudny, dlatego obserwujemy niechęć lekarzy do podejmowania się leczenia. Dzieci odsyłane są na leczenie w narkozie, która czasami staje się jedyną możliwością.

Przyczyny autyzmu nie są znane, dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, czy narkoza jest bardziej szkodliwa w przypadku dzieci z zaburzeniami. Istnieją teorie, że nie powinno się uzupełniać zębów amalgamatami ze względu na rtęć. Niestety żadna z tych teorii nie została potwierdzona.

Wiedzę czerpiemy z licznych szkoleń, oraz artykułów specjalistycznych zarówno z prasy polskiej jak i zagranicznej.

Lekarz stomatolog Joanna Kołacz-Hetmańska

Formularz kontaktowy

    Załącznik (opcjonalnie):

    Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.