Aktualności
Pacjent z ADHD w gabinecie stomatologicznym.

ADHD (Attention – Deficte, hyperactivity disorder) – charakteryzuje się nadmierną aktywnością ruchową, impulsywnością oraz upośledzeniem koncentracji uwagi.
W związku z opisywaną nadruchowością pojawia się zwiększone ryzyko występowania urazów zębów i jamy ustnej, a także próchnicy i chorób przyzębia.
Osoby zmagające się z tą przypadłością często cierpią również na suchość jamy ustnej, zapalenie ślinianek, zaburzenia smaku.
Nie da się ukryć, że leczenie tego typu pacjentów wymaga wdrożenia specjalnych procedur postępowania.
Rady dla Rodziców:
- Termin wizyty najlepiej umawiać w godzinach porannych, gdy dziecko jest wypoczęte.
- Warto przygotować dziecko do wizyty (zabawy w domu). Warto opowiedzieć dziecku o gabinecie, wytłumaczyć, co będzie robione i czego będziemy wymagać od niego w trakcie wizyty.
W czasie wizyty lekarz:
- wydaje proste, krótkie komunikaty,
- omawia dokładnie wszystkie procedury,
- dostosowuje czas trwania zabiegu do możliwości i predyspozycji dziecka, w razie konieczności robi przerwy w trakcie leczenia,
- po zabiegu pochwala i nagradza za dobra współpracę;
W przypadku zdiagnozowanego ADHD zalecane są zabiegi przy użyciu sedacji wziewnej. Metoda ta jest bezpieczna i powszechnie stosowana w wielu gabinetach stomatologicznych.
Podtlenek azotu, podawany wziewnie przy pomocy specjalnej maseczki, prowadzi do ogólnego rozluźnienia, co pomaga zwalczyć uczucie strachu, stresu i bólu.