Aktualności

09/07/2020

Pacjent z ADHD w gabinecie stomatologicznym.

ADHD (Attention – Deficte, hyperactivity disorder) – charakteryzuje się nadmierną aktywnością ruchową, impulsywnością oraz upośledzeniem koncentracji uwagi.

W związku z opisywaną nadruchowością pojawia się zwiększone ryzyko występowania urazów zębów i jamy ustnej, a także próchnicy i chorób przyzębia.

Osoby zmagające się z tą przypadłością często cierpią również na suchość jamy ustnej, zapalenie ślinianek, zaburzenia smaku.

Nie da się ukryć, że leczenie tego typu pacjentów wymaga wdrożenia specjalnych procedur postępowania.

Rady dla Rodziców:

  1. Termin wizyty najlepiej umawiać w godzinach porannych, gdy dziecko jest wypoczęte.
  2. Warto przygotować dziecko do wizyty (zabawy w domu). Warto opowiedzieć dziecku o gabinecie, wytłumaczyć, co będzie robione i czego będziemy wymagać od niego w trakcie wizyty. 

 

W czasie wizyty lekarz:

  • wydaje proste, krótkie komunikaty,
  • omawia dokładnie wszystkie procedury,
  • dostosowuje czas trwania zabiegu do możliwości i predyspozycji dziecka, w razie konieczności robi przerwy w trakcie leczenia,
  • po zabiegu pochwala i nagradza za dobra współpracę;

W przypadku zdiagnozowanego ADHD zalecane są zabiegi przy użyciu sedacji wziewnej.  Metoda ta jest bezpieczna i powszechnie stosowana w wielu gabinetach stomatologicznych.

Podtlenek azotu, podawany wziewnie  przy pomocy specjalnej maseczki, prowadzi do ogólnego rozluźnienia, co pomaga zwalczyć uczucie strachu, stresu i bólu.

Formularz kontaktowy

    Załącznik (opcjonalnie):

    Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.