Aktualności

09/14/2015

Plaga chorych zębów

90 proc. dzieci w wieku szkolnym ma zaawansowaną próchnicę. O przyczynach tych niepokojących statystyk oraz o tym, jak właściwie należy dbać o zęby dziecka od urodzenia mówi lekarz dentysta Agnieszka Sienkiewicz RADENT Stomatologia Protetyka Rafała Zawojskiego.

Jak ocenia pani stan zębów u dzieci w wieku szkolnym?

Wyniki w Polsce są niestety przerażające, aż 9 na 10 dzieci ma próchnicę i jest to jeden z najgorszych wyników w Europie. Wynika to m.in. z braku opieki stomatologicznej chociażby w szkołach. Kiedyś w prawie każdej szkole funkcjonował gabinet stomatologiczny. Dzieci miały regularnie przeglądane zęby i uzupełniane ubytki. A rodzice na bieżąco byli informowani o stanie uzębienia swoich pociech. Dzisiejsza rzeczywistość wygląda niestety nieco inaczej.

Jakie problemy z zębami mają najczęściej dzieci w wieku szkolnym?

Mają zaawansowaną próchnicę, ale to nie tylko problem dzieci w wieku szkolnym. Dziury w zębach mają już przedszkolaki.

Jakie są przyczyny tych problemów?

Dzieci zbyt często jedzą pokarmy zawierające cukry proste. Inna przyczyna próchnicy w tak wczesnym wieku to nie mycie zębów albo zbyt krótkie i niedokładne ich szczotkowanie, co często wynika z braku kontroli rodziców nad pociechami. Opiekunowie też zbyt rzadko albo w ogóle nie zabierają dzieci do stomatologa.

Jak często rodzice powinni przyprowadzać dzieci na wizyty kontrolne?

Najlepiej co 3 miesiące. Odstępy między kolejnymi wizytami na pewno nie powinny przekroczyć 6 miesięcy.

Jak na co dzień dzieci powinny dbać o zęby?

Muszą dwa razy dziennie szczotkować samodzielnie zęby pastą z fluorem pod ścisłą kontrolą rodziców. Przedszkolaki nie potrafią jeszcze odpowiednio operować szczoteczką i dlatego rodzic powinien pomagać myć zęby. Dzieci powyżej 6 roku życia powinny już stosować płukanki z fluorem dla dzieci (bez alkoholu) i nitkować zęby. Warto jednak pamiętać, że by zapobiec powstawaniu próchnicy w wieku przedszkolnym i szkolnym tak naprawdę pielęgnację zębów dziecka rodzice powinni rozpocząć tuż po jego urodzeniu.

Na czym ona polega?

Przede wszystkim na przemywaniu błony śluzowej jamy ustnej gazikiem nasączonym przegotowaną woda lub naparem z rumianku po każdym karmieniu. Trzeba też unikać podawania słodzonych napojów w nocy, gdyż może to doprowadzić do powstania tzw. próchnicy butelkowej. Nie można też oblizywać smoczka ani łyżeczki dziecka w celu uniknięcia przeniesienia bakterii.

Kiedy rodzice powinni rozpocząć szczotkowanie zębów malucha?

Od pierwszego ząbka pojawiającego się w jego buzi (zazwyczaj gdy skończy pierwszy rok życia). Szczotkować zęby dziecku należy dwa razy dziennie lub raz dziennie po ostatnim wieczornym posiłku. Nadal należy dodatkowo kontynuować przecieranie gazikiem zębów dziecka po pozostałych posiłkach. Dzieciom rocznym możemy pozwolić na próby samodzielnego szczotkowania zębów bez użycia pasty, które trzeba jednak traktować jako zabawę i oswajanie z tą czynnością, a nie pełne umycie zębów.

Uczmy dzieci, że szczoteczka służy do mycia buzi, a nie innych części ciała, że nie wolno jej gryźć, żuć i ssać. Dzieci w tym wieku powinny używać szczoteczki tylko pod opieką dorosłych.

Formularz kontaktowy

    Załącznik (opcjonalnie):

    Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.