Aktualności
Próchnica butelkowa

-
Co powoduje próchnicę butelkową?
Próchnicę (także tę zwaną „butelkową”) powodują bakterie odżywiające się cukrem i produkujące kwasy niszczące szkliwo. Im więcej cukru mają one do dyspozycji i im dłużej pozostają na zębach, tym większych szkód mogą dokonać.
Jest to choroba dotykająca przede wszystkim niemowlęta i małe dzieci mające nawyk zasypiania z butelką zawierającą mleko lub słodkie napoje. Kontakt płynu z ząbkami jest wówczas dłuższy niż w przypadku picia z kubeczka. Warto w tym miejscu podkreślić, że podczas rozwoju zmian próchnicowych często pojawia się ból, który utrudnia gryzienie i żucie.
-
Symptomy próchnicy butelkowej
O początkach próchnicy świadczy pojawienie się białych plamek na górnych przednich ząbkach dziecka. Później próchnica zaczyna przybierać na sile i wnika w głąb zęba, czego skutkiem są widoczne ciemne przebarwienia tuż przy linii dziąseł oraz ubytki. W wielu przypadkach możliwe są także powikłania ropne.
-
Jak wygląda leczenie próchnicy butelkowej?
W pierwszej fazie (białe plamy) zwykle wystarczy zastosowanie fluoryzacji. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian dentysta może zaproponować lapisowanie – impregnację azotanem srebra. Wytrącające się srebro wykazuje działanie bakteriobójcze. Niestety, efektem ubocznym tego zabiegu są szaro-czarne przebarwienia na ząbkach.
-
Jak przeciwdziałać próchnicy butelkowej?
Przestrzegając pewnych zasad, możemy ochronić nasze Pociechy przed ta chorobą:
~ nie pozwalaj dziecku zasypiać z butelką
~ przyzwyczajaj malucha do picia wody zamiast słodkich soków, nie dosładzaj herbatek
~ niemowlakowi przecieraj dziąsła jałowym gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie
~ gdy pojawią się pierwsze ząbki – oczyszczaj je specjalnymi szczoteczkami
~ możliwie jak najkrócej karm butelką; ucz picia z kubeczka i jedzenia łyżeczką
~ pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty