Aktualności

03/17/2017

Próchnica butelkowa

  1. Co powoduje próchnicę butelkową?

Próchnicę (także tę zwaną „butelkową”) powodują bakterie odżywiające się cukrem i produkujące kwasy niszczące szkliwo. Im więcej cukru mają one do dyspozycji i im dłużej pozostają na zębach, tym większych szkód mogą dokonać.

Jest to choroba dotykająca przede wszystkim niemowlęta i małe dzieci mające nawyk zasypiania z butelką zawierającą mleko lub słodkie napoje. Kontakt płynu z ząbkami jest wówczas dłuższy niż w przypadku picia z kubeczka. Warto w tym miejscu podkreślić, że podczas rozwoju zmian próchnicowych często pojawia się ból, który utrudnia gryzienie i żucie.

  1. Symptomy próchnicy butelkowej

O początkach próchnicy świadczy pojawienie się białych plamek na górnych przednich ząbkach dziecka. Później próchnica zaczyna przybierać na sile i wnika w głąb zęba, czego skutkiem są widoczne ciemne przebarwienia tuż przy linii dziąseł oraz ubytki. W wielu przypadkach możliwe są także powikłania ropne.

  1. Jak wygląda leczenie próchnicy butelkowej?

W pierwszej fazie (białe plamy) zwykle wystarczy zastosowanie fluoryzacji. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian dentysta może zaproponować lapisowanie – impregnację azotanem srebra. Wytrącające się srebro wykazuje działanie bakteriobójcze. Niestety, efektem ubocznym tego zabiegu są szaro-czarne przebarwienia na ząbkach.

  1. Jak przeciwdziałać próchnicy butelkowej?

Przestrzegając pewnych zasad, możemy ochronić nasze Pociechy przed ta chorobą:

~ nie pozwalaj dziecku zasypiać z butelką

~ przyzwyczajaj malucha do picia wody zamiast słodkich soków, nie dosładzaj herbatek

~ niemowlakowi przecieraj dziąsła jałowym gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie

~ gdy pojawią się pierwsze ząbki – oczyszczaj je specjalnymi szczoteczkami

~ możliwie jak najkrócej karm butelką; ucz picia z kubeczka i jedzenia łyżeczką

~ pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty

Formularz kontaktowy

    Załącznik (opcjonalnie):

    Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.