Aktualności

03/30/2015

Próchnicę w Polsce ma aż 95 procent dorosłych i dzieci

CO TO WŁAŚCIWIE JEST  PRÓCHNICA?

To nic innego jak utrata tkanek zęba wskutek rozpuszczania ich przez rozwijające się bakterie. Taki ubytek należy jak najszybciej wyczyścić i szczelnie zamknąć. Duża próchnica może doprowadzić do bólu zęba, do obumarcia, a na końcu do jego utraty.

SKĄD SIĘ BIERZE PRÓCHNICA?

To choroba zakaźna spowodowana przez bakterie. Rozwija się bardzo szybko gdy bakterie mają odpowiednie pożywienie (np. resztki jedzenia) oraz kwaśne pH. Próchnica nie rozwija się u osób, którzy dbają o prawidłowo higienę (dokładne szczotkowanie i nitkowanie).

Czy próchnica może rozwijać się w martwym zębie?

Tak, próchnica dotyczy zębów żywych jak i martwych. Może objąć także korzenie, może rozwijać się pod nieszczelnymi wypełnieniami lub koronami protetycznymi (niestety tylko dentysta jest wstanie to stwierdzić).

Jak w takim razie zapobiegać próchnicy?

Jak leczyć próchnicę?

W jaki sposób wykonuje się idealne wypełnienie?

Lekarz dentysta najpierw znieczula miejscowo i zakłada koferdam i przystępuje do czyszczenia ubytku – czasami może być potrzeba użycia lupy lub mikroskopu, wytrawia powierzchnię i nakłada się specjalny klej, następnie nakłada w kilku warstwach materiał kompozytowy, po czym dokładnie poleruje plombę i sprawdza czy nie przeszkadza Ci w zgryzie. Jeśli plomba jest na połączeniu z innym zębem, lekarz dentysta powinien sprawdzić czy nie haczy ci nitka. Nowe wypełnienie powinno mieć kolor i kształt jak naturalny ząb.

Pamiętaj!

 • wyczyszczenie i wypełnienie ubytku przez lekarza dentystę nie wyleczy Cię z próchnicy. Trwałość leczenia zapewni tylko Twoja codzienna i prawidłowa higiena jamy ustnej.
 • dobrze założone plomby nie wypadają i powinny Ci służyć przez wiele lat, jeśli jednak zdarzy się, to skorzystaj z gwarancji usług jakie oferuje Twój lekarz stomatolog
 • przed wizytą u dentysty zjedz posiłek (będzie wydzielać się mnie śliny) i umyj dokładnie zęby.

Skąd znaleźć fundusze na regularne wizyty u dentysty?

Serdecznie zachęcamy do zapłacenia za leczenie w ratach. Jest to bardzo prosta procedura i na całkiem korzystnych warunkach finansowych. Jak do tego się zabrać?

 • Jak najszybciej umów wizytę kontrolną
 • poproś swojego dentystę o szczegółowy plan leczenia wraz z harmonogramem spłat
 • w następnej kolejności poczekaj na kontakt od konsultanta “MediRaty“.
 • poczekaj 2, 3 dni na wypłatę środków finansowych na leczenie, które wpłyną bezpośrednio na konto bankowe Twojego gabinetu stomatologicznego
 • Umów wizytę u swojego dentysty i rozpocznij leczenie
 • jeśli jesteś już po wizycie kontrolnej i wiesz jaki jest koszt Twojego leczenia wówczas zadzwoń lub napisz do nas i poinformuj, że chcesz skorzystać z “MediRaty“.

Formularz kontaktowy

  Załącznik (opcjonalnie):

  Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.