Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Youtube_shortcode has a deprecated constructor in /usr/home/radent/domains/ra-dent.com.pl/public_html/wp-content/plugins/youtube-shortcode/youtube-shortcode.php on line 25 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/radent/domains/ra-dent.com.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 646 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/radent/domains/ra-dent.com.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 663 RA-DENT Stomatologia i Protetyka Rafał Zawojski - Szczecin

Aktualności

05/29/2020

31/05 – Światowy Dzień Bez Papierosa

Czy wiesz, że niemal 8 milionów Polaków pali tytoń? Pocieszający jest jednak fakt, iż według statystyk mamy do czynienia z tendencją spadkową w tej kwestii.

Najnowsze badania wskazują, że amatorzy wyrobów tytoniowych średnio trzy razy bardziej narażeni są na ryzyko występowania chorób jamy ustnej, czego konsekwencją może być nawet utrata zębów.

Zdajemy sobie sprawę, że bitwa z nikotynizmem, to bardzo często walka z wiatrakami. Jednakże wierzymy również, że nie ma w życiu rzeczy niemożliwych. W niniejszym wpisie prezentujemy informacje, które – mamy nadzieję – staną się dla Was motywacją do pokonania tegoż niezdrowego nałogu.

Czym są zęby palacza

Tzw. zęby palacza charakteryzują się następującymi zmianami:

 • nieestetyczny, szary, ciężki do usunięcia osad zębowy
 • szybkie gromadzenie się znacznej ilości płytki nazębnej
 • żółte przebarwienia szkliwa
 • osłabienie szkliwa, mikropęknięcia

Dlaczego palenie papierosów jest tak szkodliwe dla naszych zębów?

 1. Dym papierosowy zawiera wiele substancji toksycznych i drażniących, odpowiedzialnych za rozwój nowotworów w jamie ustnej.
 2. Zawarty w papierosach tlenek węgla wpływa na niedotlenienie krwi, co skutkuje niedotlenieniem tkanek, narządów.
 3. Długotrwałe palenie prowadzić może do groźnych chorób przyzębia.
 4. Palenie prowadzi do niedoboru witaminy C.
 5. Dym nikotynowy opóźnia proces golenia ran ran w obrębie jamy ustnej (np. po zabiegu impalntologiczny, ekstrakcji zęba).
 6. Substancje smoliste zawarte w dymie nikotynowym wpływają na estetykę szkliwa.
 7. Nałóg wywołuje pieczenie , suchość języka.

Jak zredukować negatywne skutki palenia papierosów?

Przede wszystkim pokonaj nałóg. Porzuć zły nawyk.

Jeśli jednak, na ten moment, to zadanie jest dla Ciebie awykonalne, przestrzegaj kilku ważnych zasad dotyczących higieny jamy ustnej.

 1. Szczotkuj zęby po każdym wypalonym papierosie.
 2. Wszystkie zmiany pojawiające się w obrębie jamy ustnej (guzki, owrzodzenie, rany, stany zapalne) natychmiast konsultuj ze swoim stomatologiem.
 3. Pamiętaj o wizytach kontrolnych.
 4. Regularnie korzystaj z profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych w gabinecie.
 5. Sięgaj po profesjonalne produkty do higieny jamy ustnej przeznaczone typowo dla palaczy. Te specjalistyczne pasty i płukanki nie tylko usuwają przebarwienia, lecz niwelują również nieprzyjemny zapach z ust.

Formularz kontaktowy

  Załącznik (opcjonalnie):

  Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.