Aktualności

02/06/2022

torbiel zastoinowa – studium przypadku

Do gabinetu zgłosiła się mama z siedmioletnią córką, u której zaobserwowano zmianę na wardze dolnej.

Zmiana utrzymywała się około trzech miesięcy.

W tym czasie dziecko kilkukrotnie przegryzało „pęcherzyk”, który za każdym razem odnawiał się i był coraz większy.

Zmianę usunięto chirurgicznie, materiał przesłano do badania histopatologicznego, w którym uzyskano potwierdzenie rozpoznania klinicznego: torbiel zastoinowa.

Torbiel zastoinowa (mucocela) jest torbielą małych gruczołów ślinowych. Zwykle występuje ona pod postacią okrągłego, miękkiego, niebolesnego wybrzuszenia pod błoną śluzową. Zmiana wypełniona jest treścią śluzową – przeźroczystą, żółtą, niekiedy galaretowatą. Najczęściej  pojawia się na wardze dolnej lub górnej, ścianie policzka, a także na dnie jamy ustnej.

Przyczyny powstania:

  • drobne urazy (przygryzienia, nawykowe nagryzania),
  • stany zapalne;Dolne zdjęcie wykonano po 3 tygodniach od zabiegu.

 

________________________________________________________________________________________________________________________
lekarz prowadzący:

Martyna Lipkiewicz – dr n.med., specjalista periodontolog

Formularz kontaktowy

    Załącznik (opcjonalnie):

    Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.