Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Youtube_shortcode has a deprecated constructor in /usr/home/radent/domains/ra-dent.com.pl/public_html/wp-content/plugins/youtube-shortcode/youtube-shortcode.php on line 25 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/radent/domains/ra-dent.com.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 646 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/radent/domains/ra-dent.com.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 663 RA-DENT Stomatologia i Protetyka Rafał Zawojski - Szczecin

Aktualności

10/23/2020

Wrażliwa strona zębów.

Znana polska wokalistka – Katarzyna Nosowska, w jednej z piosenek*, donośnym głosem śpiewała, że nadwrażliwość to jej wróg. Piosenkarka poruszała tu oczywiście aspekt duchowy tej cechy i miała na myśli nadmierną wrażliwość emocjonalną, jednakże jej refleksje dobrze oddają cechy tej przypadłości także w znaczeniu fizjologicznym, czy też stomatologicznym, nad którym dziś właśnie chciałabym się pochylić.

Przy tej okazji mam  do Ciebie pytanie.

Zdarzyło Ci się kiedyś zawyć z bólu do księżyca w trakcie picia aromatycznej, gorącej kawy lub podczas delektowania się pysznym deserem lodowym?

A może czasami masz chęć rzucić w kąt szczoteczkę do zębów, gdyż prosta czynność szczotkowania przyprawia Cię o bolesne świdrowanie w mózgu?

Jeśli kiwasz twierdząco głową, nie mamy dobrych wieści.

Prawdopodobnie bowiem znajdujesz się w grupie osób zmagających się z problemem nadwrażliwości zębów.

Nadmienić tu należy, że nie jest to wcale przypadłość rzadka. Według statystyk dotyczy ona nawet 40% światowej populacji, a tylko w naszym kraju zmaga się z nią co druga dorosła osoba między 20. a 50. rokiem życia.

 

Wróg atakuje znienacka…

Nadwrażliwość zębów to dolegliwość objawiająca się nadmierną reakcją bólową zęba (lub grupy zębów), powstałą pod wpływem bodźców:

 • termicznych (zimne i gorące pokarmy, wdychanie zimnego powietrza)
 • chemicznych (substancje słodkie oraz te o kwaśnym pH)
 • mechanicznych (dyskomfort np. podczas szczotkowania zębów).

Przypadłość ta może być skutkiem ubocznym niektórych procedur stomatologicznych, takich jak wybielanie, leczenie periodontologiczne, czy  też opracowywanie (przygotowywanie) zęba pod koronę lub innego typu pracę protetyczną. W  tych przypadkach powinna ona ustąpić po kilku dniach.

Nadwrażliwość pojawia się także wskutek uszkodzenia szkliwa, recesji (cofnięcia) dziąsła lub obnażenia korzenia zęba. Znajdujące się w korzeniu kanaliki łączą się z ośrodkiem nerwowym zęba, czyli miazgą. W momencie podrażnienia kanalików przez jeden z bodźców, dochodzi do pobudzenia nerwów, co ostatecznie skutkuje pojawieniem się przeszywającego bólu.

Inne przyczyny nadwrażliwości:
 • erozja szkliwa,
 • bruksizm (uszkodzenia szkliwa spowodowane jego ścieraniem),
 • nagromadzenie osadu i kamienia nazębnego,
 • uszkodzenia szkliwa spowodowane nieleczonymi wadami zgryzu (nieprawidłowe ułożenie zęba w łuku powoduje odsłonięcie wrażliwej powierzchni korzenia),
 • ubytki niepróchnicowego pochodzenia,
 • parafunkcje, czyli nieprawidłowe nawyki, takie jak zgrzytanie zębami,  obgryzanie paznokci, nagryzanie przedmiotów (długopisy, ołówki),
 • nieprawidłowa codzienna higiena jamy ustnej,
 • kwasy pochodzenia wewnętrznego (refluks żołądkowy, bulimia),
 • dieta zawierająca kwasy pochodzenia zewnętrznego (cytrusy, soki owocowe, napoje gazowane);

Pacjenci, których wspomniany problem dotyczy, opisują ten rodzaj bólu, jako nieprzyjemny, krótkotrwały, pojawiający się nagle i znikający szybko, tuż po ustąpieniu wywołującego go  bodźca

Według stomatologicznych statystyk dolegliwość ta w znacznej mierze dotyczy powierzchni policzkowych w okolicy szyjek zębów przedtrzonowychkłów i siekaczy. Najrzadziej pojawia się w przypadku trzonowców.

Jak pokonać wroga?

Aby terapia dążąca do zniesienia nadwrażliwości była skuteczna, przed jej rozpoczęciem należy przede wszystkim oczyścić zęby z płytki nazębnej, kamienia i osadu.

Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, te nagromadzone struktury powodują intensywne uszkodzenie przyzębia i odsłanianie powierzchni korzenia. Jeżeli kamień nie zostanie w odpowiednim momencie usunięty, poza nadwrażliwością możemy zmagać się również z rozchwianiem, bądź utratą zębów.

Dla osób walczących z nadwrażliwością i przez to unikających mało dla nich komfortowych zabiegów higienizacyjnych, mamy rozwiązanie w postaci nieinwazyjnej piaskarki AirFlow oraz lasera stomatologicznego LightWalker.

Oba urządzenia minimalizują użycie ultradźwięków i gwarantują komfortowe oczyszczanie zębów z osadu i złogów kamienia, nawet w przypadku odsłoniętej zębiny.

Co więcej – laseroterapia wspomaga leczenie nadwrażliwości. Aplikacja wiązki świetlnej lasera na nadwrażliwy ząb, powoduje zamknięcie zewnętrznego ujścia i zmniejszenie średnicy kanalików zębinowych, dzięki czemu uczucie nadwrażliwości staje się mniej odczuwalne.

Inne metody walki z nadwrażliwością:

 • zabiegi polegające na wcieraniu we wrażliwe powierzchnie związków fluoru, wapnia oraz cynku, powodujących blokowanie kanalików zębinowych,
 • stosowanie lakierów na bazie żywić, skutecznie blokujących przewodzenie bodźców,
 • ozonoterapia,
 • chirurgiczne pokrycie recesji dziąsłowej odsłaniającej powierzchnię korzenia,
 • zweryfikowanie i ewentualne skorygowanie techniki szczotkowania zębów (delikatne ruchy, umiarkowany nacisk na szczoteczkę, unikanie silnych, poziomych, “szorujących” ruchów),
 • wybór odpowiednich środków do higieny jamy ustnej (pasty, płukanki, żele typu sensitive, szczoteczki o miękkim włosiu, unikanie past do zębów o niskiej zawartości składników ściernych),
 • zmiana nawyków żywieniowych,
 • preparaty zawierające substancje ziołowe;

Czy wiesz, że problem nadwrażliwości dotyka nie tylko osoby dorosłe, lecz dotyczy również dzieci i młodzieży?
Wynika to z faktu, iż słabo zmineralizowane uzębienie mleczne jest z natury bardziej delikatne i wrażliwe niż zęby stałe.

W przypadku najmłodszych pacjentów najczęstszą przyczyną pojawienia się nadwrażliwości jest nieleczona próchnica. Ze względu na cienką warstwę szkliwa i zębiny mleczaków, próchnica w ekspresowym tempie dociera do miazgi, powodując ból i dyskomfort.

Bywa też, że przypadłość ta spowodowana jest urazami, mechanicznymi uszkodzeniami szkliwa, które przydarzają się naszym pociechom dość często, chociażby w trakcie codziennych zabaw.

Światełko w tunelu…

Co ciekawe, problem ten w zasadzie nie dotyczy seniorów. Możliwe, że związane jest to z obniżającym się wraz z wiekiem unaczynieniem i unerwieniem zębiny.

 

Dla osób, którym nadwrażliwość spędza sen z powiek mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość. Nie musicie już rezygnować z zabiegów estetycznych, takich jak wybielanie. Nasz innowacyjny laser LightWalker sprawdza się bowiem również w takich sytuacjach.

Rehabilitacja estetyczna przy użyciu lasera, to zabieg bezpieczny, nieinwazyjny i w zasadzie bezbolesny. Ze względu na wysoką gęstość energetyczną wiązki lasera i zdolność rozpraszania światła,  zabieg nie jest groźny dla miazgi.

 

 

___________________________________
* Hey, “Dorosłość jak początek umierania”.

 

Katarzyna Jaświg

Formularz kontaktowy

  Załącznik (opcjonalnie):

  Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.