Aktualności
Zdrowe zęby – zdrowe dziecko, czyli słów kilka o opiece stomatologicznej kobiet ciężarnych.

Niektóre zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej nasilają ryzyko chorób jamy ustnej.
Powodem jest wzrost stężenia estrogenów. Osłabienie bariery nabłonkowej dziąsła sprzyja zapaleniom tkanek przyzębia i większemu nasileniu odpowiedzi zapalnej, spada także ogólna odporność organizmu.
W czasie ciąży:
• u blisko 50% kobiet z zapaleniem dziąseł zaostrza się proces zapalny,
• zmienia się pH, ilość i właściwości śliny, która jest ważnym czynnikiem warunkującym utrzymanie zdrowia jamy ustnej orz jej zdolności buforowe,
• większa ilość spożywanych posiłków i duża ilość cukrów w diecie powoduje wzrost wydzielania kwasu żołądkowego, refluks żołądkowo-przełykowy, niestrawność, które z kolei mogą powodować kwasową erozję szkliwa i zwiększać ryzyko próchnicy.
Zła kondycja jamy ustnej ciężarnej ma ogromny wpływ na przebieg ciąży, porodu i zdrowia dziecka. Badana dowodzą, że zaniedbania w zakresie zdrowia jamy ustnej mogą być przyczyną nie tylko przedwczesnego porodu, lecz także:
• małej masy urodzeniowa dziecka,
• cukrzycy ciężarnej,
• nadciśnienia,
• poronienia,
• zwiększonej śmiertelność okołoporodowej dziecka;
Leczenie niechirurgiczne chorób tkanek przyzębia jest bezpieczne i przynosi poprawę ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej matki.
Lekarze sugerują również optymalne wdrożenie procedur periodontologicznych jeszcze przed zajściem w ciążę lub w pierwszym jej okresie.
Proponowanymi zabiegami są:
• Usunięcie złogów nazębnych (scaling) z następczym wygładzeniem powierzchni korzeni (Root planing).
• Oczyszczenie zainfekowanych tkanek dziąseł (kiretaż).
Mimo wciąż pojawiających się wokół tego tematu kontrowersji, zapewniamy – pry obecnym rozwoju technologicznym skaling jest zabiegiem bezpiecznym i powszechnie wykonywanym kobietom w ciąży. Dużo niebezpieczniejsze dla zdrowia przyszłej mamy i maleństwa są natomiast wszelkie ignorowane i bagatelizowane stany zapalne, będące skutkiem nagromadzenia się płytki nazębnej.
Ponadto warto wiedzieć, że aktywne zmiany próchnicowe świadczą o wysokim obciążeniu jamy ustnej bakteriami kariogennymi i związanym z tym wzrostem ryzyka ich transmisji do jamy ustnej dziecka i rozwoju próchnicy wczesnego dzieciństwa.
W związku z powyższym, bardzo istotnym byłoby aby personel niestomatologiczny sprawujący opiekę nad ciężarnymi, pisemnie kierował pacjentki na badanie stomatologiczne, przekazując lekarzowi dentyście informacje dotyczące przebiegu ciąży i towarzyszących schorzeń ogólnych oraz wynikających z nich ograniczeń w doborze terapii czy stosowaniu leków.
W czasie ciąży nie należy też obawiać się stosowania znieczulenia stomatologicznego. W naszym gabinecie posiadamy preparaty znieczulające miejscowo przeznaczone typowo dla przyszłych mam.
Ze względu na silny związek miedzy stanem jamy ustnej przyszłej matki, a jej zdrowiem i zdrowiem dziecka, konieczna jest intensywna opieka stomatologiczna, obejmująca zarówno profilaktykę, jak i leczenie już na etapie planowania ciąży.